14. Pekařovská pouť

JESENÍKY  08. 08. 2017

Už po čtrnácté se v Pekařově sejdou lidé na pouti. Tenkrát dávno, poprvé, to byla jen hrstka lidí ochotných pro ono zapomenuté místo něco udělat. Sešli se v chátrající kapli Nanebevzetí Panny Marie, zvuk lesního rohu stoupal k nebi skrz propadlý strop a děravou střechu. Nějakou zvláštní shodou okolností (opravdu jen náhodou?) se to stalo 15.8.2003, v den svátku Nanebevzetí Panny Marie. A protože se díky Jejímu požehnání obnova tohoto místa zdařila, tak tam ve stejný létem provoněný čas můžete zavítat i letos.

Třeba hned v pátek odpoledne 11. 8. - jen o kousek blíž a níž budou u Ruční papírny ve Velkých Losinách vyhrávat flašinety. Či totéž odpůldne zajděte na sklenku s geniem loci, který každoročně popíjí s flašinetáři před starobylým hostincem Na Rychtě v Hanušovicích. Jejich ručně malované kolovrátky se tam budou letos zrcadlit ve vycíděných kapotách nádherných historických vozidel.

Ale zpět k Pekařovu: Ti opravdoví poutníci vyjdou v sobotu 12. 8. po mši a požehnání z kostela ve Velkých Losinách, aby byli společně s flašinetáři přivítáni v 11 hodin na slavnostním zahájení 14. Pekařovské pouti a VIII. Mezinárodního setkání flašinetářů, certifikovném jesenickém zážitku. Kdyby nezůstali na zdejších vršcích, ale pokračovali by severním směrem do dalších kopců, došli by až do tichých míst, která připomíná kniha "Nové Losiny". A právě ona bude na Pekařovské pouti uvedena do světa. Tak jako každoročně se poté představí a obecenstvu zahrají a zazpívají své písně flašinetáři z Čech, Moravy a Slezska, z Francie a Německa, z Polska, Slovenska i Slovinska. V programu na pódiu pak během odpoledne jejich řady naruší divadlo FACKA BRNO a vystoupí zde i pěvecký sbor JESEN Jeseník.

Mezi různobarevnými melodiemi se zaskví i autentické historické kroje z Podesní. Třírohý černý klobouk nabídne elegantně rámě honosnému čepci a svou dámu pak opatrně povede stezkou dolů nad potůčkem, až ke kapli Nanebevzetí Panny Marie, kde bude ve 14. hodin začínat poutní mše svatá. Po jejím skončení půjdou návštěvníci mše v průvodu zase vzhůru, prolnou davem mezi jarmarečními stánky, propletou se mezi sladkými vůněmi a cinkotem kovářova kladiva a ladně obkrouží dětskou pouť s koníky na louce za potokem, aby v půl čtvrté u Hilbertovy kapličky Panny Marie Lurdské došli k poutnímu požehnání. A s nimi i celé živoucí údolíčko pod nimi.

Zatímco ve ztichlé kapli Nanebevzetí Panny Marie bude po celý den k zhlédnutí výstava fotografií dokumentující její postupné opravy i činnost pořádajícího spolku OBNOVA KULTURNÍHO DĚDICTVÍ ÚDOLÍ DESNÉ (kde jinde než v údolí Desné), tak před kaplí to bude kulturně vřít. Posuďte sami: zahájí soubor LOUTKADLA MOHELNICE s hudebním pásmem pro děti a pak se místní CHRÁMOVÉ DIVADLO Z TŘÍVSÍ pokusí přiblížit návštěvníkům pouti zdejší legendu ve zpěvavém představení "O zázracích Vřesové studánky". Do světa klaunů, mimů a kejklířů zavede diváky Tůdle a Nůdle  divadla FACKA BRNO, promptně vystřídáni neodolatelným panem Gontkem v námořnickém tričku, jehož divadelní společnost TYJÁTR vdechne život svým loutkám. A pak zase vpadne FACKA na sál, tentokrát pro dospělé s představením "Ruská ruleta aneb že by banán". No a celý ten pouťový rej vyšumí až s rodinnými kramářskými písněmi, jimiž se nejenom flašinetáři rozloučí s Pekařovem, ve věži kostela se rozklinká zvon a bude zase po pouti.

Tedy né tak docela, protože flašinetáři budou rozdávat radost v Podesní ještě i v neděli 13.8. Roztočí kliky svých kolovrátků ve velkolosinské papírně a v Rapotíně. Tam totiž máme také pouť, tak ať to hvízdá, cinká a zpívá po desáté dopolední i před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Rapotíně.

Tak jako minulé ročníky, i letošní 14. Pekařovská pout pořádá spolek ve spolupráci se společností Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, s Obcí Jindřichov a Římskokatolickou farností Velké Losiny. Finanční příspěvek na akci poskytly tak jako každým rokem obce Podesní - Nový Malín, Petrov nad Desnou, Rapotín, Rejchartice, Sobotín, Velké Losiny a Vikýřovice, a především pak Olomoucký kraj v rámci dotačního „Programu na podporu cestovního ruchu a zahraničních vztahů 2017“.

 

Vyberte si region

mapa regionů

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Social Inclusion and Empowerment of Youth Through Support to Development of LC in Eco production

Social Inclusion and Empowerment of Youth Through Support to Development of LC in Eco production

Projekt Naše regiony – komunikační platforma a marketingové nástroje byl realizován za přispění prostředků ze státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj

Projekt Naše regiony – komunikační platforma a marketingové nástroje byl realizován za přispění prostředků ze státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj

Projekt Bohatství našich regionů byl realizován za přispění prostředků ze státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva zemědělství

Projekt Bohatství našich regionů byl realizován za přispění prostředků ze státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva zemědělství

Tipy na výlety po celém Česku

Tipy na výlety po celém Česku

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.