Autorská keramika pálená v peci otápěné dřevem

produkt

Dodává: Alena Šumová

Obec: Ústí nad Labem

Region: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ

logo

Další fotografie:

Autorská keramika
Autorská keramika
Autorská keramika
Autorská keramika
Autorská keramika

Fascinující - vzít kus hlíny, která provází každý náš krok, vytvořit konvičku, hrnek nebo misku. Doobléknout je glazurou, nechat slinout ohněm a pak už jen vychutnávat. Inspiruje mě příroda a dávnověk. Lákají mě živé glazury, kované doplňky, netradiční technologie a vše, co je jen trochu jiné než normální.

Když jsem poprvé v jižních Čechách na vlastní „kůži“ zažila výpal živým ohněm, tak jsem věděla, že chci přejít od elektrické pece na pec otápěnou dřevem. Vše si dělám po svém a těším se na každou nově otevřenou pec. Mými průvodci a pomocníky jsou hlína, voda, oheň a náhoda.

Výpal ohněm je jedno velké dobrodružství, jehož výsledek nelze nikdy dopředu odhadnout. Záleží na mnoha okolnostech - na druhu použitého dřeva, jeho vlhkosti, naložení pece, umístění výrobků, délce výpalu a i počasí má na výsledek zásadní vliv. Každý výpal skýtá nějaké překvapení a právě nevypočitatelnost je pro mě důvodem, proč pálit živým ohněm.

Většina mých výrobků začíná svou cestu na hrnčířském kruhu, pak je ručně dotvářím. Po částečném zaschnutí obtáčím výrobek (zbavuji přebytečné hlíny). Nakonec (nalepením hubičky, ucha, nožek) dotáhnu každý kousek do konečné podoby. Vyschlé a začištěné se přežahují (první výpal na cca 1000 °C). Střep je připraven na glazování. Glazury si připravuju sama s použitím materiálu z místních zdrojů (jíly, popely). Po glazování přichází na řadu pálení. Výrobky prochází v peci na dřevo vysokou teplotou (až 1 300°C), díky které získávají hutný, slinutý, nenasákavý střep.

Od letošního roku pracuji ve své nové dílně v kouzelném městyse Levín u Litoměřic, kde je možné si mou keramiku přímo zakoupit. Jezdím také prodávat na různé jarmarky, festivaly čajů a jídla.

 

Kontakt na výrobce:

Alena Šumová

Králova výšina 30
Ústí nad Labem
tel.: +420 720 489 876

http://www.keramikasumo.cz

Alena Šumová

telefon: +420 720 489 876

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.