Ovocné stromky a růže

produkt

Dodává: Ovocné a růžové školky Rostislav Kalvoda

Obec: Mcely

Region: POLABÍ

logo

Rostislav Kalvoda se narodil v roce 1907 v Přemyslovicích na Prostějovsku v rodině rolníka. Pocházel se sedmi dětí. Vyučil se u svého strýce K. Vyhlídala, který měl zahradnictví v Kostelci na Hané. Po skončení studia na zahradnické škole odešel ve svých 18 letech na zkušenou do Francie, kde žil 8 let.

Po návratu se usadil ve Mcelích a pronajal si v roce 1934 zahradnictví od V. Nápravníka. Specializoval se především na pěstování ovocných stromků. V dalších letech obhospodařoval již 17 ha pozemků. Počet pěstovaných stromků dosahoval kolem sta tisíc a jejich sortiment obohatil o růžový sad s třiceti tisíci voňavými krasavicemi.

V roce 1950 převzal jeho školky Státní statek, který je za 5 let zlikvidoval. Bývalý majitel byl bez náhrady vyvlastněn a nesměl být zaměstnán v oboru. Ve Škodovce pracoval jako pomocná síla. Po letech se situace přeci jen uklidnila. Kalvoda přešel ke Správě silnic jako oblastní sadovník. Na základě jeho pracovních výsledků byl v Praze jmenován krajským sadovníkem a až do roku 1956 odpovídal za výsadbu stromů kolem silnic v celém kraji. Po prověrkách souvisejících s maďarskými událostmi však byl ze svého místa vyhozen. Potom vystřídal několik zaměstnání. Pracoval při výrobě silničních značek, natíral mosty, sadařil na Nymbursku.

V roce 1960 ho oslovilo místní JZD, aby založil školky. Sehnal stroje, lidi, peníze, množící materiál. Pod jeho vedením školky obhospodařovaly 35 ha pozemků. Každý rok z nich vzešlo 500 tisíc výpěstků. Pan Kalvoda řídil celou výrobu i zajišťoval odbyt. Pěstovaly se stromky, růže a několik let i jahody. Školky vedl až do roku 1987. Jeho vysoká odbornost a pracovitost se postaraly o to, že výpěstky mcelských školek byly vyhlášené v celé zemi. Zemřel v roce 1989. Pokračovatelem jeho díla je jeho vnuk Ing. Jiří Novák.
(S využitím textů a fotografie převzatých z www.mcely.cz)

I přes ne vždy příznivé období v historii firmy hledíme stále s optimismem do budoucna, připraveni naplnit odkaz uvedený v úvodu.

Specializujeme se na produkci ovocných dřevin a růží. Najdete nás v ořechové aleji na okraji obce Mcely.

Ceník:

ANGREŠT: 80,- Kč  
BROSKVONĚ: 120,- Kč  
JABLONĚ: 100,- Kč  
RŮŽE: 40,- Kč  

Další druhy viz naše webové stránky.

Pro maloobchodní prodej připravujeme i další druhy ovocných dřevin, např. maliny, ostružiny, borůvky.             
Dále nabízíme i staré odrůdy jabloní.

Kontakt na výrobce:

Ovocné a růžové školky Rostislav Kalvoda

289 36 Mcely 150
tel.: +420 325 580 121
tel.: +420 737 453 831

http://www.skolky-kalvoda.cz/

Ing. Jiří Novák

vedoucí
telefon: +420 737 453 831

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

POLABÍ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.