Konopí i pralinky se řadí k novým originálním produktům Jeseníků

JESENÍKY  03. 12. 2012

Surovina, přírodní produkty, lahodná čokoláda, textilní i řemeslné výrobky se nově řadí do skupiny označené "JESENÍKY originální produkt®".

img

Mezi nově certifikované se řadí technické konopí, surovina pro léčebné účely i k dalšímu zpracování. Konopí, jehož pěstování mělo v regionu tradici pro textilní průmysl, roste a zpracovává se přímo na Jesenicku. Certifikát získal květ a list této rostliny.

Společnost VS Rychleby požádala o značku originality pro své dva produkty. Bylinné čaje, na něž tamní pracovníci sbírají suroviny buď ve volné přírodě nebo je pěstují. Dalším produktem společnosti jsou ovocné šťávy. „Zakládáme si na tom, abychom zpracovávali suroviny od jara do podzimu. V zimě balíme čaje, v létě děláme mošty,“ uvedl Miroslav Přibyl z VS Rychleby, která poskytuje práci v regionu především romské menšině.

Ručně vyráběné čokoládové bonbóny s různými náplněmi patří mezi velmi originální produkt Jeseníků. Jejich autorka, cukrářka Jana Kašparová je pojmenovala Velkolosinskými pralinkami a za rok existence výrobny si na poptávku po svých delikatesách nemůže stěžovat. Mezi náplně, které mohou její zákazníci ochutnat, patří perníková, bezinková, višňová či vanilková.

V rodinném domě v Libině vznikají užitková keramika a textilní výrobky. Kateřina a Jana Dvořákovy se zabývají tvorbou předmětů, které jsou jejím zákazníkům k užitku a současně i k ozdobě. Z jejich dílny pochází převážně točená keramika od hrníčků, džbánů a dóz až po cukřenky či zapékací misky. Nechybí však ani dekorativní předměty jako jsou vánoční ozdoby či šperky. Textilní výrobky se dělí na bytový textil a na oblečení a doplňky.

Certifikační komise, která zasedla v polovině listopadu, také obnovila certifikát šestnácti stávajícím produktům. Značku s jesenickým zvonkem má v současné době čtyřicet tři výrobků.

Veškeré produkty i služby, které nesou značku "JESENÍKY originální produkt®" se nachází na webu https://www.regionalni-znacky.cz/jeseniky. Letos přibudou ještě nově certifikované subjekty poskytující stravovací a ubytovací služby. Pilotně se v rámci České republiky objeví i originální zážitky, které lze prožít jen v Jeseníkách.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.