Originální jesenické produkty se rozšířily o pstruhy, zrající kozí sýry nebo palačinku a také nové služby a zážitky JESENÍKY originální produkt®

JESENÍKY  11. 06. 2015

V měsíci květnu se uskutečnilo zasedání certifikačních komisí pro originální jesenické výrobky, služby a zážitky. Nově získalo certifikát opravňující užívání značky deset výrobků, jedna služba a pět zážitků.

img

Pstruzi, kozí sýry či podestýlka pro zvířata se ucházely v jedenáctém kole certifikace o značku JESENÍKY originální produkt®. Členové komise udělili celkem deset nových certifikátů opravňujících užívání značky jesenického zvonku. V květnu se také posuzovaly nové originální jesenické služby a zážitky.

„Poslední kola výzev se už hlásí producenti a řemeslníci sami. Ukazuje se životaschopnost a smysluplnost značky,“ uvedla koordinátorka značky JESENÍKY originální produkt® pro výrobky Lenka Krobotová. Současně žadatelé představují stále rozmanitější škálu produktů, které ukazují na kreativitu a podnikavost lidí na území značky.

Ve Staré Červené Vodě vyrábějí zrající kozí sýry, například   Chèvre Rouge obalený v popelu s bílou plísní na povrchu. Také nové výrobky z včelích produktů a med z Mladoňova překvapily svojí nápaditostí. Mezi zdejší produkty se řadí medové bonbony, pečené čaje slazené medem a také originální dárkové balíčky a sady se zdejšími produkty. Nově získalo značku šípkové víno, dezertní nápoj z plodů sbíraných v parku jesenických lázní. Sociální podnik Chrpa Krnov představila ručně malované užitkové i dárkové předměty. O tom, jak má chutnat poctivé pečivo bez konzervantů představila krnovská rodinná pekárna Slovanka.

Společnost VS Rychleby přidala ke stávajícím produktům také bylinné sirupy. O značku se úspěšně ucházely také dobroty kavárny z Ennea Caffé z Jeseníku. Vlastní recepturu palačinek s džemem Fructusterrae představila autorka Zora Hájková, která bude certifikovat celek jako Palačinka Fructusterrae. Poprvé mají Jeseníky certifikovanou rybu, a to pstruhy z Vysokého Potoka, které díky chovu v čisté horské vodě a kvalitní výživě mají jedinečnou chuť, vůni i strukturu masa. Fialový zvonek jesenický označí i zajímavý výrobek podestýlku ProfiBed určenou nejen pro domácí mazlíčky, ale i hospodářská zvířata.

 

Dále o značku požádala restaurace a hotel Růžové údolí ze Zábřežska, které je vyhledávaným výletním místem turistů z blízkého i vzdálenějšího okolí.  Letošní první kolo přijímání žádostí se ukázalo jako líheň na zážitky. „Oceňujeme jejich rozmanitost a u některých současně i splnění jednoho z podstatných kritérií, a to osobnostní obohacení. Tedy, že se jedinec, který zážitek vyzkouší, dozví nebo naučí něco neobvyklého a nového,“ podotkla Hana Olejníková, koordinátorka značky pro služby a zážitky.

Mezi nové zážitky se řadí vzpomínková akce Oživený bunkr – atmosféra dnů napjatého podzimu 1938 na vlastní kůži, pořádaná každoročně na konci září Muzeem československého opevnění K-S 5 „U potoka“. Projížďka parním vlakem po Osoblažské úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy je jedinečný zážitek v Jeseníkách a od května 2015 také certifikovaný zážitek. Výstavní síň horského hotelu Skiland v Ostružné nabízí Expozici hudebních nástrojů z celého světa. Sbírka zahrnuje 450 instrumentů. Nechybí zde ani nástroje původních obyvatel Sudet - citery. Další zážitek představují komentované degustační prohlídky minipivovaru Kolštejn. Poznat kouzlo tradičních řemesel nabízí Nedělní škola řemesel ve Stránském, kde denně probíhají ukázky řemesel i jejich výuka formou kurzů.

Značka JESENÍKY originální produkt® zahrnuje 77 výrobků, 20 služeb a 16 zážitků.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.