Českosaské Švýcarsko má své první certifikované výrobky

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO  18. 06. 2010

Právě dnes proběhlo v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě slavnostní předání certifikátů prvním dvanácti regionálním výrobkům a jejich výrobcům a současně se tak turistický region Českosaské Švýcarsko definitivně zařazuje jako dvanáctý v pořadí ( a jako druhý příhraniční region) do celorepublikové sítě oblastí s regionální značkou.

„Smyslem certifikace regionálních výrobků je zviditelnění tradičních regionů (známých např. svou zachovalou přírodou, zdravým prostředím, lidovými tradicemi) a především má za cíl pomoci živnostníkům a malým firmám s propagací a reklamou jejich produkce, s odbytem jejich produktů“, vysvětluje Marek Mráz ze společnosti České Švýcarsko a dodává:“Místní výrobky jsou výjimečné svou vazbou na region, na jeho charakter, tradice, kulturu či historii a svojí jedinečností mají velký potenciál v cestovním ruchu. Proto se zavádějí regionální značky pro místní produkty jako jedna z možností účinné podpory místní ekonomiky.“

Certifikace je určena zpravidla pro řemeslné nebo umělecké výrobky, potraviny nebo zemědělské a přírodní produkty. Žádost o udělení certifikace pro výrobek si mohl podat jakýkoliv výrobce, ale aby získal certifikaci musel splňovat několik podmínek/kritérií jako například: výrobek musí být vyrobený v regionu (to platí i pro sídlo výrobce), musí být kvalitní, ekologicky nezávadný a dále se hodnotili i další jedinečné vlastnosti výrobku jako např.: tradice, ruční výroba, spojitost s regionem či potenciál stát se atraktivním turistickým suvenýrem apod.
Nakonec desetičlenná certifikační komise (složená z deseti zástupců: regionálního koordinátora společnosti České Švýcarsko o.p.s., Asociace regionální značky, MAS Šluknovsko, zástupců státní správy a samosprávy i výrobců) vybrala 10 výrobců z Českého a 2 výrobce ze Saského Švýcarska s těmito výrobky:

• Mikovské nože z Mikulášovic
• Děčínská jeřabinka (pálenka) od firmy Valdemar
Grešík – Natura s.r.o.
• Přírodní bylinková mýdla z mýdlárny Rubens v Růžové
• Přírodní kosmetika z Vlčí hory (Krásná Lípa) od firmy
Nobilis Tilia
• Nebočadská keramika z chráněné dílny Jurta v Děčíně
• Pivo Kocour z Varnsdorfu
• Kozí sýr z farmy Žofín v Horním Podluží
• Ručně malované sklo z Mikulášovic
• Autorské šperky od pana Herzlíka z České Kamenice
• Dřevěné spony a hřebeny od pana Kříže z Varnsdorfu
• Sochy a pískové předměty z labského pískovce – od
německého výrobce z obce Dorf Wehlen –
Minuaturpark Saské Švýcarsko
• Naundorfer Obstbrand – saská pálenka


Návštěvníci Českosaského Švýcarska se mohou již o hlavní turistické sezóně potěšit zajímavými regionálními výrobky a suvenýry, které lze zakoupit buď přímo u výrobců nebo v informačních střediscích národního parku České Švýcarsko – v Krásné Lípě,Jetřichovicích či v Dolní Chřibské .

 

 Zdroj: České Švýcarsko, o.p.s.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.