Železnohorský region postoupil mezi pět finalistů soutěže EDEN

ŽELEZNÉ HORY  26. 08. 2015

Prestižní soutěž Evropské komise o excelentní turistickou destinaci EDEN vstupuje do svého finále. Ústředním tématem letošního ročníku soutěže je cestovní ruch a lokální gastronomie. Finalisty letošního titulu EDEN jsou destinace Broumovsko, Jeseníky, Orlické hory a Podorlicko, Slovácko a Železné hory.

Porota složená ze zástupců ministerstva pro místní rozvoj, agentury CzechTourism a Asociace kuchařů a cukrářů ČR hodnotila všechny přijaté přihlášky, vybranou finálovou pětici destinací bude poté hodnotit přímo „v terénu.“ Zástupci poroty navštíví jednotlivé destinace, kde se setkají s destinačními manažery a dalšími subjekty působícími v cestovním ruchu.

Porota při výběru finalistů hodnotila především kvalitu dostupných služeb, partnerství mezi subjekty participujícími na rozvoji cestovního ruchu v destinaci, ale také udržitelnost rozvoje cestovního ruchu, a to jak ve smyslu finanční udržitelnosti, tak ve smyslu zachování kulturních a přírodních hodnot a šetrnému přístupu k životnímu prostředí.

„Jsem moc ráda, že současný trend rozvoje a hodnocení cestovního ruchu se přesunul od pouhého sčítání ubytovacích kapacit k prezentaci jejich kvalit. Podporuji rozhodně aktivity vedoucí ke komplexnímu rozvoji regionu a respektuji specifika dané lokality. Spojení soutěže s gastronomií je pro mě velmi příjemnou přidanou hodnotou,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Vítěz soutěže bude oficiálně vyhlášen 12. listopadu na slavnostním večeru v Plzni, v rámci konference agentury CzechTourism Fórum cestovního ruchu.

Všechny finálové destinace uspěly především díky dlouhodobému a komplexnímu přístupu ke tvorbě gastronomických produktů. Gastronomický turismus je velkým trendem, který láká zahraniční i domácí turisty do regionů Čech i Moravy, lokální gastrofestivaly zažívají rekordní návštěvnost,“ dodává generální ředitelka CzechTourism Monika Palatková.

Destinace Broumovsko soutěží se svým produktem „Broumovsko regionální produkt®“, Jeseníky s produktem „Ochutnejte Jeseníky“, Orlické hory a Podorlicko s produktem „Magdalenina kuchařka“, Slovácko s produktem „Tož ochutnejte Slovácko“ a Železné hory s produktem „Gurmánská stezka“.

EDEN (European Destinations of ExcelleNce) je projekt Evropské komise, jehož hlavním cílem je podpora udržitelného cestovního ruchu ve státech Evropské unie. Hlavní náplní projektu je soutěž o excelentní destinaci cestovního ruchu, která probíhá v participujících státech každoročně již od roku 2007. Soutěž cílí především na méně známé evropské regiony.

Česká republika se projektu účastní od roku 2009 a národním koordinátorem je agentura CzechTourism.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.