BIO farma Pod Hájkem

KRKONOŠE  31. 07. 2019

„Poctivá práce, kvalitní a výborné hovězí maso, přátelští a ochotní majitelé se skvělým přístupem,“ tak zněla slova Kateřiny Čadilové z Asociace regionálních značek při předání kontaktu na paní Řehořkovou z Bio farmy.

img

Farmu naleznete v obci Horní Branná, obklopenou lesy a loukami. Dnes farma obhospodařuje 65ha pozemků v ekologickém režimu. Status ekologického hospodářství má od roku 2010. Manželé Řehořkovi navázali na rodinnou tradici chovu skotu, která se datuje od roku 1868 a od letošního roku se mohou pochlubit i vlastní bourárnou. Při ekologické porážce nesmějí zvířata čekat ani vidět další poražená zvířata nebo jejich ostatky. Na dobytek se nesmí používat elektrické poháněče, protože stresový hormon negativně ovlivňuje kvalitu masa.

„Vaříme z lokálních surovin pravou domácí kuchyni, kterou ocení milovníci zdravé stravy i milovníci poctivého jídla z masa. Muži ocení fortelnou „slapskou“ stravu z hovězího masa, pro ženy jsou připravena jídla ze zeleniny, obilnin a pseudoobilnin. Dětem uvaříme chutná lehká jídla z telecího masa,“ sdělila nám při osobní návštěvě majitelka farmy. Navíc zde můžete zakoupit i stařené (vyzrálé) maso. Suché zrání neboli „staření“ probíhá tak, že se celé čtvrtky býka nebo jalovice vyvěsí v místnosti o teplotě od 0 do maximálně 4°C. Za suchého proudění vzduchu se v mase odehrávají důležité chemické procesy. Suché zrání masa je výrazně náročnější na jeho kvalitu, technické vybavení a hygienické podmínky. Vlivem suchého vzduchu z chladícího výparníku dochází k mnohem vyšším úbytkům hmotnosti. Maso ztrácí vodu, což vede k nižší ekonomické výtěžnosti. Odměnou je však jeho výrazná barva, vůně a plně rozvinutá chuť bez nádechu kyselosti.

Farma krom výborného jídla a ubytování nabízí i vzdělávací aktivity týkající se problematiky venkova, farmaření, zdravého životního stylu a ekologického zemědělství.

Místní akční skupina Krkonoše (MAS KRKONOŠE) je koordinátorem regionální značky Krkonoš. Na území Krkonoš se můžete při nákupech setkat s výrobky označenými speciálním logem Krkonoše – originální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ v Krkonoších. Místní původ však není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také kvalitní, šetrné vůči životnímu prostředí a jedinečné ve vztahu ke Krkonoším. Podrobnější informace o značce: www.regionalni-znacky.cz/krkonose/.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.