Pouť nabyla obřích rozměrů. Pořadatelé se vrací na začátek

JESENÍKY  31. 07. 2019

Tisíce lidí mířily v polovině srpna v posledních letech na Pekařovskou pouť. Oblíbená akce připomínala osadu Pekařov, kde se od roku 1864 až do konce druhé světové války vyráběly varhany a flašinety. Letošnímu šestnáctému ročníku chtějí pořadatelé vrátit duchovní rozměr.

img

„Protože pouť za svoje roky pořádání nabyla do obřích rozměrů a vše se vždy má vrátit ke kořenům, bude letošní Pekařovská pouť probíhat pouze v omezeném formátu, a to především církevním,“ uvedl Martin Černohous ze spolku Obnova kulturního dědictví údolí Desné, který před šestnácti lety začal pouť pořádat. 

Na přelomu tisíciletí se spolek pustil právě v zapomenuté jesenické osadě Pekařov obnovit tamější kapli. Památka byla v dezolátním stavu a ani po revoluci se nedočkala pozornosti veřejnosti. Spolku se podařilo společně se skauty kapli Nanebevzetí Panny Marie zrekonstruovat. Kaple se tak stala společenským duchovním centrem v regionu a místem, kam mířili každoročně nejen návštěvníci pouti, ale i flašinetáři z celého světa. 

I když bude program Pekařovské pouti, certifikovaného jesenického zážitku, značně omezený, vystoupení flašinetářů chybět nebudou. „V sobotu 17.srpna po Mši svaté v 7:30 ve Velkých Losinách a pěší poutní cestě do Pekařova proběhne v místní kapli Poutní mše svatá, krátké vystoupení pětice flašinetářů a kolem druhé odpoledne bude pouť v Pekařově ukončena,“ uvedl Černohous. 

Kompletní program 16. Pekařovské pouti najdete zde: Program_v_log_2019_A4_pekarovska_1

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.