TZ - Značku Haná mají konečně i originální tvarůžky z českého tvarohu!

HANÁ  07. 05. 2021

Na seznamu značky „HANÁ regionální produkt®“ jsou poprvé originální tvarůžky. Nikoliv pouze výrobky z nich, jako tomu bylo dosud. A přibyly také další pivo, med, křížaly či mošt z jablek, koření, brambory, vonné kužely a šperky. Kvalitu i regionalitu devíti nových výrobků posoudila certifikační komise, která se sešla online ve čtvrtek 6. května.

img

Cítíte tu vůni? To jsou tvargle z Velké Bystřice

Na vývoji řemeslných a skutečně regionálních tvarglí z českého tvarohu pracuje firma Tvarg ve Velké Bystřici, kde provozuje také minipivovar. „Nová sýrařská výroba vznikla v původních kamenných sklepích pod valenými klenbami. Jejich jedinečné klimatické podmínky mají na zrání tvarglí pozitivní vliv,“ říká ředitel společnosti Davida Kapsia, jenž se snaží navázat na tradici výroby tvarůžků či tvarglí, která v olomouckém regionu sahá až do středověku.

Medová tradice z Náměště na Hané

Navázat na rodinnou včelařskou tradici? To bylo zase přání rodiny Jiřího Zbořila, který v Náměšti na Hané provozuje Včelí farmu Biskupství. V nabídce má dnes klasické tři druhy výtečného medu.

Buchťák je pivo z Olomouce a jmenuje se podle majitele!

Olomoucká společnost Lepší pivovar se dala na vaření piva, které jeho milovníci znají pod názvem Buchťák. V nabídce mají šest speciálů, na výběr je světlá jedenáctka, polotmavá i černá dvanáctka. Nechybí ani ochucené pivo, jakým je Padlej Buchťák z Višně, Buchťák na Pomeranči nebo čtrnáctiprocentní svrchně kvašený Maximus Buchťákus.

V Týně nad Bečvou jablka už i suší

Zemědělské družstvo „PODHRADÍ“ v Týně nad Bečvou jablka už nejen pěstuje ve svých sadech, ale i suší. Zdravá pochoutka z těch nejlepších jablíček pěstovaných pod hradem Helfštýn by neměla chybět ani u vás doma.

Na mošt si zajeďte do Jezernice

A dáváte-li před křížalami přednost něčemu šťavnatějšímu, pak určitě ochutnejte jablečný mošt z Agrochovu Jezernice. Do Jezernice je to z Týna pouhých 10 kilometrů. Stoprocentní ovocnou šťávu tady jen pasterizují a nikdy neředí vodou.

Polévková špécie se míchá v Kralicích na Hané

Koření od tetiny zabodovalo s Polévkovou špécií, kterou stejně jako jiné druhy míchá tato rodinná firma v Kralicích na Hané. A co to vlastně je ta špécie? „Tato báječná směs do polévek je z kořenové zeleniny a natí. Vlastně taková zdravá vegeta. Neobsahuje ani gram soli a je proto vhodná i pro velmi malé děti,“ říká Eva Švédová.

Brambory ze Slavětína jsou Slavětínské brambory

Martin Sedlář je zemědělec ze Slavětína. Se svou rodinou se věnuje pěstování brambor, které i prodává. V nabídce má žluté a červené. „Je to rodinná tradice,“ říká.

Šárka z Medlova už vyrábí i šperky a vonné kužely

Šárka Lupečková z Medlova není mezi výrobci se značkou Haná žádným nováčkem. Už před dvěma lety se mezi ně zařadila s dýmníkem, který slouží k voňavému vykuřování domovů. Nyní přibyly v nabídce i její stříbrné a měděné šperky a také vonné kužely.

Kolik už nás je?

Certifikační komise neposuzovala jen nové žádosti, ale také obnovovala certifikáty stávajícím 23 držitelům a třem službám, které o to projevily zájem. V současné době má značku celkem 84 výrobků a sedm služeb. Vyrábí se a nabízí služby na území celkem 333 obcí.

Kdo tvoří komisi a kdy bude další kolo?

Výrobky a služby vhodné pro udělení značky hodnotí vždy certifikační komise, kterou tvoří zástupci místních akčních skupin, sdružení, institucí, regionálních výrobců a odborné veřejnosti. Zaměřuje se především na základní kritéria podporující místní původ, kvalitu, šetrnost k životnímu prostředí a jedinečnost ve vztahu k regionu. Regionální značka garantuje zákazníkům původ výrobku z Hané, originalitu a vazbu na toto území. Zároveň slouží ke zviditelnění místní produkce.

Další kolo bude na podzim. Zájemci, hlaste se!

Nejbližší kolo další certifikace regionální značky se uskuteční letos na podzim. A snad už konečně naživo. Značku Haná uděluje MAS Moravská cesta, na kterou se mohou výrobci, řemeslníci, producenti a poskytovatelé služeb se svými žádostmi obracet.

 

Julie Zendulková

Koordinátorka Haná regionální produkt®

Tel.: 724 111 510

E-mail: julie.zedulkova@moravska-cesta.cz

www.regionalni-znacky.cz/hana

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.