Dobrá zpráva z Jeseníků. Tradice se mění, ale žijí!

JESENÍKY  24. 05. 2021

Úly, kraslice, chléb, brambory, sýry, med, marmelády a kompoty, bylinkové výrobky, ale i chilli omáčky a dekorace z přírodních materiálů se ucházely o ochrannou známku JESENÍKY originální produkt®. Před certifikační komisí své produkty obhájilo všech 11 žadatelů. Tvůrčí a činorodí lidé dokazují, že tradiční řemeslná a tvůrčí práce není zakonzervovaným procesem, ale živoucím organizmem.

img

„Tradice musí být to, co žije,“ uvedla v průběhu diskuze nad výrobky etnografka a členka certifikační komise značky JESENÍKY  originální produkt®  Mária Kudelová. Ta posuzuje i jesenické služby a zážitky, které mají zájem o regionální ochrannou známku. Minulý týden  se tak podařilo rozšířit i tyto kategorie.

Jeden z nejnovějších zážitků nese název Kde roste historie. A nejde jen o ni, ale také o kus zahradničení v trochu jiném pojetí. „U nás se lidé seznámí s historií všemi smysly. Vezmeme je do zámeckého parku a zahrady ve Městě Albrechtice, kde se dozvědí, jaký byl život v 19. a 20. století v tomto kraji. Zapojíme návštěvníky aktivně do zážitku, například sázením  rostlin nebo kurzem pečení chleba,“ vysvětlila provozovatelka zážitku Alena Křištofová,  předsedkyně ČSOP Město Albrechtice. Její specialitou je pěstování starých odrůd rajčat, ke každé z nich má provozovatelka zážitku i příběh.

Pod jesenickým fialovým zvonkem se budou prezentovat i nové služby. Konkrétně kavárna Mevan´s coffee ze Zlatých hor a Samočep s penzionem Na Rybníčku v Bohutíně, kudy prochází i cyklistická trasa  Moravská stezka.

Aktuálně nese ochrannou známku JESENÍKY originální produkt® 90 výrobků, 21 služeb a 21 zážitků. Informace o všech se nachází na www.regionalni-znacky.cz/jeseniky.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.