Slováckou značku mají další výrobci. Ozdobí oděvy, broušené sklo či přírodní sirupy

SLOVÁCKO REGIONÁLNÍ PRODUKT  19. 04. 2022

Rodina výrobců značky „SLOVÁCKO regionální produkt se rozrůstá. V uplynulých dnech zasedla certifikační komise a po zhodnocení žádostí schválila používání značky třem novým výrobcům. Celkem už značka má celkem 15 udělených certifikátů.

img

Nově může nálepkami slovácké značky ozdobit své sirupy Monika Makovičková ze Vnorov. Získala certifikát nejen pro své sirupy (okurkový, zázvorový, citrónový nebo z červené řepy), ale i pro svůj pečený čaj z citrusových plodů a zázvoru a také pro výborný jahodový džem).

„Sirupy vyrábím z čerstvých bylinek, ovocné sirupy ze stoprocentní ovocné šťávy, kterou míchám s bylinkami. Nepřidávám žádná chemická barviva ani umělá sladidla. Největší odměnou za poctivou práci je pak to, když slyším, že lidem chutná,“ uvádí sama výrobkyně. O kvalitě jejich sirupů hovoří i to, že již dříve získala i značku Tradiční výrobek Slovácka (pro bezový, mátový či huralový sirup).   

Další dva výrobci ocenění značkou pracují v severní části Slovácka v Uherském Hradišti a Uherském Brodě. Jde o neotřelé oděvy zdobené folklorními motivy či sérii unikátních skleněných výrobků se slováckými motivy.

Společnost Kroj vyrábí kromě jiného vlněná sukně, blůzy nebo různé druhy šatů, u nichž vychází z krojových střihů. Na tento sortiment nyní může umístit visačku se značkou. Vše je nositelné v běžném životě a ozvláštní šatník jakékoliv ženy. „Toto oblečení má poukazovat na identitu. Krojové výšivky aplikujeme spíše v menší míře,“ upozornila v žádosti o slováckou značku jednatelka firmy Kristýna Tichá.

Posledním čerstvým úspěšným držitelem značky je Ateliér Žampach z Uherského Brodu, který je vyhlášený svými pracemi ze skla. V roce 2018 zařadil do své nabídky pískování tradičních motivů používané pro sklo na destiláty – láhve a štamprlky. Později i pro víno (sklenice a karafy). Výrobky z této dílny už roky putují do celého světa a díky řadě se slováckými motivy dělají slávu celému regionu.

Značka „SLOVÁCKO regionální produkt“ existuje od roku 2021. Doplňuje už léta existující značku, Tradiční výrobek Slovácka, která se zaměřuje na certifikaci opravdu tradičních a etnograficky správně vyrobených výrobků. Novinka cílí na výrobce, kteří jsou regionální a jejich výrobní postupy jsou možná inovativnější či přizpůsobeny moderní době a na značku Tradiční výrobek Slovácka, by tedy nedosáhly. Může jít třeba o farmáře, pekaře, výrobce dalších potravin a nápojů, řezbáře, keramiky, šperkaře, švadleny a další šikovné lidi, kterým pod rukami vznikají unikátní produkty. Koordinátorem značky je Turistická asociace Slovácko.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing

Donoři

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.