K pramenům Jeseníků do Branné. Otevřená bude historická funkční vodárna

JESENÍKY  08. 06. 2022

K pramenům Jeseníků se vydají návštěvníci v Branné v sobotu 18. června. I když se hlavní program akce bude konat na náměstí malebné horské obce, pořadatelé připravili program, který je zavede k vodárně z počátku 20. století, k Mariánskému prameni nebo i k místnímu pivu.

img

Od 14 hodin se u tamního kostela bude konat jarmark regionální značky JESENÍKY originální produkt® spojený s kulturně-naučným programem. Jarmark představí příběhy regionálních výrobců, jejich osobitou cestu i prameny. Za vodou i historií láká i netradiční exkurze do míst, kam se běžně nelze podívat. „Návštěvníci mohou nahlédnout do budovy vodárny, která slouží v obci už od roku 1905. Nachází se v ní soustava přečerpávacího potrubí a nádrž o objemu 400 kubických metrů,“ popsal starosta Branné Miroslav Skřivánek. Vodárna je situovaná severozápadně od obce směrem na Kronfelzov. Napájí také kašnu na náměstí s litinovou sochou Hygie. Funkční historická vodárna bude zpřístupněna od 14 do 16 hodin.

Návštěvníci se mohou také podívat do Ekologické zemědělské farmy Branná, a to v 15 a 17 hodin. Koho zajímá voda v trochu jiné úpravě, může navštívit Minipivovar Kolštejn. I zde budou probíhat exkurze v časech 15, 16 a 17 hodin. Milovníci historie se zase mohou vydat na prohlídku zdejšího zámku ve 14, 16 a 18 hodin. Obec je spjatá s válečnou historií, kterou zábavnou formou přiblíží stanoviště Klubu vojenské historie Olomouc-LO37. Do období poválečného období vrátí návštěvníky i film Cukrová bouda, který se natáčel v Branné a okolí. Letní kino začne po setmění po 21. hodině.

„Na své si přijdou i gurmáni, Kolštejn wellness centrum se postará o bohaté občerstvení. Navíc bude připravena pikniková louka, aby si lidé mohli v klidu užít pohodové odpoledne. Chystáme i aktivní program – zábavnou rodinnou stezku Cesta k pramenům Jeseníků,“ vyjmenovala koordinátorka značky JESENÍKY originální produkt® Hana Olejníková s tím, že na děti čeká divadýlko Malá čarodějnice v 15 hodin a návštěvníky potěší i živá kapela Micash. Obec Branná otevře i budovu radnice a kostel, kde se nachází výstava historických fotografií.

Akci pořádá Místní akční skupina Horní Pomoraví o. p. s., která je koordinátorem regionální značky v Jeseníkách ve spolupráci s obcí Branná a Kolštejn wellness centrem. Do jarmarku se zapojili také členové Klubu vojenské historie Olomouc-LO37 a zámek Branná.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.