Slováckou značku dostaly originální perníky a folklorní textil

SLOVÁCKO REGIONÁLNÍ PRODUKT  13. 01. 2023

Originální perníky a neotřelé folklorní textilní výrobky ocenila odborná komise udělením certifikované známky SLOVÁCKO regionální produkt.

img

Novými držitelkami ocenění SLOVÁCKO regionální produkt jsou tři ženy, jejichž produkce opravdu stojí za pozornost.

Anna Pantlíková stejně jako její sestra Iveta Redková se učily vyrábět perník od své maminky. Pokračují v rodinné tradici, i když každá si našla svou cestu. Perníky Anny Pantlíkové vyrábějící ve Svatobořicích-Mistříně pod značkou Mlsná kočička jsou zdobené slováckými ornamenty. Navíc vyrábí originální perníkové omalovánky, které se děti doma mohou dozdobit. Iveta Redková z Hodonína pracující pod značkou Perníková máma se zase věnuje krajkové technice zdobení. Dokáže perníky dozdobit neuvěřitelně precizními vzory.

Třetí oceněnou držitelkou značky je Marie Bendová ze Suché Lozi. Kromě toho, že se věnuje šití tradičních oděvů, vyrábí folklorně zdobené ponožky a další výrobky odkazující na lidové tradice. Vzor tradičních tureckých šátků třeba využívá k výrobě dívčích čelenek nebo pánských motýlků.

Komise značky SLOVÁCKO regionální produkt udělila za dva roky své existence už 18 certifikátů. Uvedená značka funguje v partnerském vztahu se značkou Tradiční výrobek Slovácka. Každá se zaměřuje na tradice, ale každá trochu jinak. Zatímco Tradiční výrobek Slovácka uděluje značku výrobcům využívajícím skutečně etnograficky doložené tradiční techniky, novější regionální produkt myslí na ostatní šikovné řemeslníky, kteří už tradiční techniky nebo lidové vzory využívají moderními způsoby.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.