TZ - Značku HANÁ regionální produkt® má deset nových výrobků

HANÁ  07. 06. 2023

Řezané svíčky, kosmetika z mýdlárny, kabelky, šperky, edukativní pomůcky z malovaného filcu, masné výrobky, sladové tyčinky, limonády i koláče podle receptu rodiny slavného hudebního skladatele, to všechno v pondělí 5. června přibylo na seznam výrobků s certifikátem značky HANÁ regionální produkt®. Mezi výrobci jsou i tací, kterým se už značka dříve osvědčila u jiných produktů. Přibyli ale i zcela noví.

Přírodní mýdla vyrábí v Hlubočkách

Rodinná mýdlárna Amapola Kristýny Alexové z Hluboček vyrábí především přírodní mýdla a tuhé šampony. Dělá to ručně a v malých objemech. Klade při tom důraz na použití kvalitních rostlinných olejů a ostatních vstupních surovin, které dávají výrobkům své přirozené vlastnosti a barvu spolu s jemnou vůní éterických olejů. Výrobky jsou čistého jednoduchého stylu s vysokou užitnou hodnotou.

Při výrobě šperků se snoubí starodávná řemesla
Své autorské šperky nazvala Světlana Komárek z Krčmaně Šmuky – Světlana. Tvoří je ze dřeva, nerezové oceli a kvalitních minerálů. Nevyrábí sama, jsou na to s manželem dva. V jejich dílně dochází ke krásnému propojení starodávných řemesel – truhlařiny a drátenictví. Pod jejich rukama vznikají samé originály a jedinečné šperky pro ženy i muže.


Edukativní pomůcky šije z filcu
Působivé edukativní pomůcky šité z filcu, od kterých hned tak neodtrhnete zrak, nabízí Eva Nevrlá z Mohelnice. Své filcové království prezentuje hlavně na sociálních sítích, kde se můžete potěšit nejen nabídkou produktů, ale také skvělými recenzemi od spokojených zákazníků.


Řezané svíčky z Hané vznikají ve Velkém Týnci
Výrobou ručně řezaných svíček se Ilona Syryčanská zabývá ve Velkém Týnci. Každý kus je originál a fantazii se meze nekladou, jak sama o své tvorbě říká. Vyřezané svíčky v nejrůznějších barvách mohou být krásným dárkem v každém ročním období.


Ovocné svačinky jsou stoprocentně ovocné
Herba Lena z Plešovce u Chropyně není mezi certifikovanými výrobci žádným nováčkem. Nyní si značku Haná může přilepit také na své ovocné svačinky, v jejichž složení nenajdete nic jiného než zpracované ovoce z vlastních zahrad nebo okolních sadů. Vyberete si švestku, jablko, hrušku nebo banán?

Kabelky a tašky šije také z bavlněné šňůry
Kabelky, batůžky a další doplňky Evy Kräuterové z Horky nad Moravou vznikají pletením a technikou plstění ze stoprocentní vlny. Tašky šije také z bavlněné šňůry. Originální výrobky v čistých přírodních barvách ocení každá parádnice, která má vytříbený vkus.


Masné výrobky z Gruntu nakoupíte v Hanáckém gruntu
Ani Zemědělské družstvo Unčovice není mezi značkovými výrobci žádným nováčkem. Tentokrát dali certifikační komisi ochutnat tři masné výrobky z Gruntu: paštiku, sekanou a tlačenku. Se všemi u ní obstáli. Připomeňme, že všechny tyto dobroty můžete vedle dalších produktů regionálních výrobců nakoupit v prodejně Hanácký grunt, kterou družstvo provozuje v Unčovicích.


Limonády RAKS a sladové tyčinky vyrábí Velkorakovský minipivovar
Aby toho nebylo málo, přidal dvě novinky i další dlouholetý držitel značky, kterým je Velkorakovský minipivovar se sídlem v Rakové u Konice. Zvláště v parných dnech báječně osvěží výborné limonády RAKS, které jsou bez konzervantů, bez umělých sladidel, bez barviv a aromat. Vyberete si svěží colu, divokou malinu nebo voňavou levanduli? Certifikát nově pivovar získal také pro originální domácí sladové tyčinky.


Janáčkovy koláče, na kterých si pochutnával i slavný hudební skladatel
Sladká tečka nakonec. Kynuté koláče s náplní z vlašských ořechů, nahoře s meruňkovým džemem a posypkou, potřené rumovo-máslovou polevou, to jsou Janáčkovy koláče, které peče společnost Mestrey v Lipníku nad Bečvou. A proč dali koláčům takový název? „Receptura pochází z 19. století z rodiny Leoše Janáčka, který byl mým předkem,“ uvádí výrobce.


Komise se sešla po osmadvacáté
Certifikační komise zasedala už po osmadvacáté. Celkem má v současné době certifikát 94 producentů a šest služeb. Na setkání v Sobáčově došlo i k recertifikaci některých výrobků.
Další kolo bude na podzim. Zájemci, hlaste se!
Nejbližší kolo další certifikace regionální značky se uskuteční ještě letos na podzim. Značku Haná uděluje MAS Moravská cesta, na kterou se mohou výrobci, řemeslníci, producenti a poskytovatelé služeb se svými žádostmi obracet.


Kontakt pro bližší informace:
Julie Zendulková
Koordinátorka Haná regionální produkt®
Tel.: 724 111 510
E-mail: julie.zedulkova@moravska-cesta.cz
www.regionalni-znacky.cz/hana

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.