Broušené velikonoční kraslice

produkt

Dodává: Božena Gubancová

Obec: Opava

Region: OPAVSKÉ SLEZSKO

logo

Další fotografie:

Tradiční velikonoční kraslice broušené z husích a kachních vajec vyrábí Božena Gubancová již několik let. Křehká vejce zdobí voskovou malbou a stužkou se závěsem.

Křehká krása broušených kraslic

Jistě víte, že kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vejce, zdobené různými vynalézavými způsoby. Symbolizuje plodnost, zrození a život. Ženy a dívky odměňovaly kraslicí koledníky za tzv. pomlazení neboli vyšlehání pomlázkou. Dnes čím dál častěji slouží kraslice jako dekorace. A že jsou opravdu nádherné.

Na začátku příběhu byla vášeň pro chov drůbeže. Paní Božena Gubancová si s manželem pořídila na dvorek hejno českých a německých hus. Ovšem husy německé mají dost velkou snůšku vajec. S tím vášnivá chovatelka úplně nepočítala, takže následovala logická otázka: „Co s tolika vejci budeme dělat?“ Kreativní chovatelka však rychle našla to nejlepší řešení: „Jsem tvořivý a neposedný člověk, tak jsem si našla na internetu pár fotek a zkusila jsem broušení kraslic. Povedlo se, pár mých výtvorů jsem věnovala známým, těm se má práce moc líbila a bylo to.“ Od té doby, zejména vždy před Velikonocemi, tráví paní Božena čas s křehkými skořápkami. Prořezávání a vrtání vaječné skořápky je technika poměrně moderní, ale patří k těm nejkomplikovanějším. Trvá i několik hodin, jak potvrzuje Božena Gubancová: „Než vybrousím jednu kraslici, trvá to kolem 2 - 2,5 hodin. Ale brousila jsem i kraslici 20 hodin, než dostala ten správný vzhled. Byl to tehdy dost náročný a precizní motiv. Samozřejmě si musím dělat přestávky. To by záda nevydržela.“ Tato jemná a precizní práce s sebou nese určitá rizika. Skořápka může kdykoliv prasknout a několikahodinová práce přijde vniveč. „Ano, i to se někdy stane,“ vypráví Božena Gubancová a dodává, „ale to člověku nesmí vzít chuť pokračovat.“ Její hlavní činnost spočívá v jiném oboru a vejce brousí ve volných chvílích: „Průměrně vybrousím tak 2-3 vejce týdně. Je to pro mě relax a dobrý pocit z tvoření. Ovšem letos mám více času, takže jsem schopná brousit i 2-3 vejce denně.“

Vybroušená vejce dotváří Božena Gubancová reliéfní voskovou malbou a dekupáží. Za normálních okolností je můžete koupit na velikonočních jarmarcích po celé republice, kde na místě předvádí i broušení. 

 

Kontakt na výrobce:

Božena Gubancová

Dolní náměstí 305/21
746 01 Opava
tel.: +420 604 305 872

https://naturalsoap-bg.cz/

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.