Hroznový mošt z Viničných Šumic

produkt

Dodává: Růžena Křížová - Vinařství u Křížů

Obec: Viničné Šumice

Region: BRNĚNSKO

logo

Další fotografie:

Rodinné vinařství U Křížů se nachází vzdušnou čarou 5 km severně od Slavkova na jižním úpatí Drahanské vrchoviny v obci s příznačným názvem Viničné Šumice. Je nejmenším registrovaným vinařstvím v republice, rodina hospodaří s 1,5 hektarem vinice. Jedná se o rodinnou firmu, kde se vinaří po nespočet generací. V tomto rozsahu se nejedná o hlavní způsob obživy, ale zejména o budování vztahů v rodině a zachování tradic vinaření v obci a širším okolí.


Zpracováváme hrozny z vlastních vinic, obhospodařovaných v režimu integrované produkce (IP) která je přechodným obdobím při plánovaném přechodu na plně ekologické zemědělství. Povinně používáme ekologické prostředky na ochranu rostlin, a velmi málo ty konvenční. Plevele ve vinici likvidujeme výhradně mechanicky -okopávkou. Meziřadí máme oseto zelenými travinami, které několikrát ročně mulčujeme. Ostříhané réví ponecháváme ve vinici a mulčujeme – dochází tak ke zlepšování půdní struktury. Hnojení vinice provádíme pouze aplikací 3 roky starého kompostu z rozložených vinných matolín, zpracovaných žížalami a jinými půdními organismy. Ochranu vinice před drobnými savými škůdci máme zajištěnu aplikací dravých roztočů typhlodromus pyri. (Pro vinici neškodný brouček požírá pro vinici škodlivého broučka) Jedovaté akaricidy nepoužíváme.


Naším hlavním produktem je logicky víno. Nebráníme se však nabídnout i meziprodukty – kterými je sezónní sladký nápoj burčák anebo hroznová šťáva. Z vedlejších produktů pak vinné želé a svařené víno.


O možnosti zapojení do zařazení našich výrobků k regionální značce „Brněnsko – originální produkt“ jsme se dozvěděli při sledování činnosti Místní akční skupiny Slavkovské bojiště a hned v prvním ročníku jsme podali žádost na „Víno z Viničných Šumic“ a značka nám byla udělena. Dále jsme pak přihlásili náš meziprodukt – „Hroznový mošt z Viničných Šumic“ a vedlejší produkt „Vinné želé“. To, že jsme zde, je důkazem udělení regionální značky i těmto dvěma výrobkům.

V naší práci chceme dále pokračovat, většinu pracovních aktivit přebírají mladší generace, a věříme, že i v příštím ročníku přineseme další originální produkt.

Kontakt na výrobce:

Růžena Křížová - Vinařství u Křížů

Viničné Šumice 318
664 06 Viničné Šumice
tel.: 603905711

https://www.vinokriz.cz/

Prodejní místa:

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.