Páteříky a vinuté perly ze Šumavy

produkt

Dodává: Hedvika Zahálková

Obec: Kašperské Hory

Region: ŠUMAVA

logo

Číslo certifikátu: 4072

Další fotografie:

Pateriky_a_vinute_perly_ze_Sumavy_vyrobek_Sumava_originalni_produkt_kahan

První páteřík – korálek, ze kterého se na Šumavě po staletí vyráběly růžence, jsem našla na omítce našeho starého kamenného domu. Páteřík proto, že slova modlitby začínají Pater noster – Otče náš. Dodnes se dají kolem starých hutí a v potocích, které z nich vytékají, najít úlomky skla nebo také při troše štěstí dokonce celé korálky. Odtud už byl jen krůček k tomu zkusit roztavit tyčku skla a vytvořit svůj vlastní korálek.

Podlehnout pohledu do plamene, ve kterém poslušně taje sklo, bylo snadné. A tak dnes vyrábím nejen jednoduché páteříky, a z nich růžence, ale i náročné zdobené solitery, které se dají nosit jako šperk. Při výrobě korálků vkládám do skla svoje představy, radost a energii, které čerpám ze šumavské přírody.

V plameni sklářského hořáku tavím tyčky skla různých barev a navíjím je na dráty namočené do speciální oddělovací hmoty, aby perle šly po vychladnutí stáhnout.
Technik zdobení korálků je bezpočet, jen pro představu například: zdobení tenkými nitěmi skla, vícebarevnými twistry, matování povrchu korálků, existují různé postupy, jak nanášet jednotlivé barvy, které pak mohou vytvořit fantastické vzory. Způsobů je nepřeberně a vymyslet něco nového v zemi s takovou tradicí, jakou máme my, je téměř nemožné. Přesto se jedná o krásné řemeslo, vyžadující trpělivost, pečlivost a nadšení a já jsem mu plně propadla. Abych oživila tradici našeho kraje, vrátila jsem se k výrobě růženců. Spousty malinkých korálků, které si vyrobím, naketluji na chirurgický drát a zhotovím z nich růženec. Křížky na růžence vyrábím také ručně vinutím, proto je každý jiný – jako my lidé...

Letáček Páteříky a vinuté perly ze Šumavy.

Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu České Budějovice o výrobě.

Ceník:

Růžence: 250 až 1000 Kč  
Jednoduché korálky: 100 Kč  
Zdobené perle: 250 Kč  

Kontakt na výrobce:

Hedvika Zahálková

Kašperské Hory
tel.: (+420) 776 376 799

http://www.vinuteperle.eu

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.