
Regionální produkty
Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházející z určité oblasti nesou část tohoto charakteru – je do nich vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců i část jejich duše. Návštěvníkům pak nabízí specifickou pohostinnost a neopakovatelné zážitky.

Když se člověk ohlédne, měl by vidět, kdo je a proč
Akademický sochař a restaurátor Jaroslav Jelínek se už pětadvacet let věnuje restaurování v oblasti stavebnictví, zednictví a štukatérství. Zázemí má na statku v Zalešanech u Kolína, kde vzniká pozoruhodný prostor pro uměleckou tvorbu a předávání zkušeností v řadě umělecko-řemeslných oborů.

Působíte na kdysi rozsáhlém statku ve vesničce Zalešany nedaleko Kouřimi. Co Vás přivedlo právě sem a jaký vztah máte k tomuto místu?
Ano – rozhodoval jsem se pro místo i polohu statku, měl jsem lépe dochované i hezčí objekty ke koupi ve stejných finančních relacích, avšak dějinně prosetá lokalita Zalešan včetně historie statku a jeho tzv. štábní kultura mě oslovila. Též mě oslovily sny původních majitelů, jejich aktivity a kultura, která směřovala jak k účelnosti, tak i estetickému vnímání dominanty okolí. Víte, já mám dar vidět věci ve finální podobě, a tudíž když jsem statek poprvé spatřil a odmyslel si skládku a nesmyslné dostavby, pochopil jsem, že stojím tam, kde chci stát. Jelikož jsem měl velmi dobře rozběhlou firmu a přestěhováním z Prahy Malešic nám odpadl nájem, věděl jsem, že jsme schopni do deseti až dvaceti let dát statek dohromady i s identickými tvary.
Vaše tvorba sahá od kovových odlitků historických talismanů přes sádrové odlitky křížů, betlémů a postav až po vlastní sochařské a kamenické práce. Co všechny tyto obory spojuje a co vás nejvíce motivuje?
Naše firma se zabývá širokou škálou činností souvisejících s restaurováním historických objektů v návaznosti na původní techniky zpracování materiálu. Když jsem v roce 1996 firmu zakládal, hledal jsem jméno, které dosud nebylo zapsané v obchodním rejstříku. Tak jsem došel ke kombinaci písmen ARCH KA SO, tedy „architektura, kámen, sochy“, což v podstatě vyjadřuje naši činnost. Zabýváme se i myšlenkou výuky obyvatel našeho kraje ve vztahu k rekonstrukcím rodinných domů. Vesnice, domy i urbanistika zcela ztrácí vztah k minulosti našeho regionu. Na to se nemohu dívat, aniž bych něco udělal. Nesmyslné zateplování, plastová okna, neodbornost zásahů do budov s původním řešením architekta nebo stavitele, která ještě nesou kružidlo pro zlatý řez a smysl jak pro detail budovy, tak i krajinné souvislosti včetně barvy objektu. Toto mé trápení, vím, nemá konce, avšak odměnou mi je změna názoru byť malého počtu lidí. Tak jako vždy, když se člověk otočí za tím, co udělal, a vidí, kdo je, čím je, za co je a proč.
S naší prací je spojena spousta oborů, které jsou tak specifické, že je nemohu obsáhnout v jediné osobě, a proto spolupracuji s již ověřenými spolupracovníky v oborech kovářství, malířství, sklářství nebo restaurátorství dřeva. Kamenictví a sochařství včetně zednictví si zajišťuje naše firma sama, takže jsme schopni reagovat jako generální dodavatel na poptávky restaurování historických objektů včetně sochařské výzdoby. Pro vlastníky památek jsme schopni zpracovat přípravu pro žádosti o peníze z grantů, i odborné posouzení objektů a návrh záměru oprav. Nesmyslné plány neděláme, to se týká i vlastní tvorby a její návaznosti na obecné současné vnímání estetiky, etiky, filozofie. Možná se vám tato slova zdají nadnesená, avšak pro mne znamenají meze odmítnutí nahodilostí, nesmyslů a vnucování obecného vkusu bez identity, bez souvislosti, bez poezie, bez kompozice, bez statiky, bez názoru, vydávající se za tzv. design. To je jen slovo, ale já vždy vidím objekt a tvar, kde má vždy vše svou souvislost a vztah. Vztah vybudovaný na určitém poznání včetně návaznosti na (zní to možná staromilsky) tradici, která musí být ovlivněna citem, poezií, světlem, stínem. Tyto přístupy lze odpozorovat právě na historií prověřených (a tedy tradičních) dílech jak architektů, tak sochařů a malířů.
V Zalešanech budujete dílnu a přednáškový sál, jaké s ním máte plány?
Vedle sochařských dílen máme i dílny štukatérské. Podařilo se nám od družstva Štuko Praha odkoupit formy pražských domovních znamení, a tudíž máme k dispozici veškeré hlavní prvky výtvarně řešených detailů v identické podobě od gotiky po secesi. Já chci tyto modely využívat již při realizaci plánovaného školicího střediska praktické umělecké a řemeslné výroby. Jeho otevření se zpozdilo v důsledku krácení přislíbeného grantu, což mě přesvědčilo, že o dotace už nemám zájem a jsem rozhodnut dílnu provozovat sám bez jakékoli pomoci. Snažím se chovat se stejnou pokorou k okolí jako dávní autoři soch P. Marie. Někdy mívám dojem, že museli být zamilováni. A podobné je to u zobrazení Ježíše Krista – je neuvěřitelné, jak se dokázali autoři vcítit a identifikovat s mrtvým tělem. Silně jsem si to uvědomil při restaurování piety v Orasicích, kde jsem musel doplnit hlavu P. Marie a hlavu Krista až po hrudník. Snažím se najít vztah člověka, kterého neznám, k zásadnímu okamžiku – jeho výtvarné představě v kánonu s hledáním formy. Toto by mělo být pro každého odpovědí na smysl jeho počínání, ten neustálý koloběh vnitřního poznání a snahy o jeho zhmotnění. Zde je dle mě jediná satisfakce mé práce, avšak cituji prof. Hanzlíka: „Cítím se jako Marťan zde“. Ve mně tento pocit vzbuzuje Don Quijote.
Zalešanská výtvarná díla
Společnost Archkaso, zastoupená akad. soch. a rest. Jaroslavem Jelínkem nabízí služby restaurátorského ateliéru v areálu statku v Zalešanech. Naším zájmem je rozšíření aktivit, podílení se na obnově kulturních památek, udržení a rozvoj uměleckořemeslné činnosti nejen v našem regionu Polabí. Více...
POLABÍ regionální produkt®
Úrodné Polabí. Kraj zlatých klasů, bohatý mlékem a strdím, který vybral praotec Čech pro svůj lid. Obce a města jsou tu přívětivá, lidé šikovní a pracovití. Polabí nabízí celou škálu výrobků, které se zde rodí, dospívají, ale nestárnou. Více...