Když láska prochází uchem jehly

KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ  07. 06. 2016

Dagmar Hulmákovou najdete v obchůdku hned naproti Vlašimské bráně. Možná Vás u vchodu zarazí, že se zde krom autorských textilních výrobků a dalších milých drobností nabízejí i účetnické služby a daňové poradenství. Jak to jde dohromady?

img

Ač je původním povoláním pedagog, účetnictví a daně jsou pro Dagmar Hulmákovou profesí už přes dvacet let. Na nich si vytrénovala pečlivost a trpělivost, které jsou pro patchwork stejně nezbytné jako pro práci s čísly. I když techniku „záplatování“ znala od dětství, naplno Dagmar Hulmákovou patchwork zaujal, až když měla možnost shlédnout televizní sérii popularizátorky patchworku Alex Andersonové. A ač je pro paní Hulmákovou patchwork stále jen koníčkem, pod jejíma rukama vznikají dokonale zpracovaná a pokaždé originální díla.

Polštáře, deky a přehozy tvoří Dagmar Hulmáková většinou na objednávku přesně podle zadání zákazníka, tedy z materiálu, který svým charakterem a především vybarvením ideálně zapadne do konkrétního interiéru. Zároveň provozuje i obchod, kde můžete obdivovat jak ukázky její vlastní práce (krom patchworku třeba i textilní zvířátka), tak textilní, dřevěné, skleněné i keramické dekorační předměty a dárky. Nově přidala i metráž a textilní galanterii pro další tvořivé duše z Vlašimi a okolí, pro něž vede patchworkové kurzy a organizuje klub příznivkyň této starobylé textilní techniky, která byla původně „ctností z nouze“, ale postupně se stala svébytným oborem.

V poslední době však Dagmar Hulmákovou snad víc než vlastní práce a tvorba zaměstnává další sympatická „posedlost“. Od jara 2012 je duší a organizátorkou sdružení „Deky z lásky“. To se po vzoru obdobných zahraničních organizací snaží pomáhat těžce nemocným či postiženým dětem a jejich rodičům tím, že jim podle konkrétních přání šije obrázkové deky. Všechno funguje prostřednictvím webových stránek, na nichž mohou rodiče dětí žádat o konkrétní výrobek a švadlenky se mohou hlásit o podíl na zpracování. Na každé dece se vystřídají vždy nejméně dvě – jedna tvoří obrázkové čtverce, druhá pak deku kompletuje. Vše dělají na své náklady. Podoba deky se řídí podle požadavků i potřeb konkrétního dítěte – krom dek s určitým motivem se dělají i deky hmatové, zvukové nebo specificky barevně laděné. Webové stránky www.dekyzlasky.cz přinášejí obrázky všech hotových výrobků i příběhy dětí, které mají život podstatně těžší než většina jejich vrstevníků.

Za necelé dva roky existence Dek z lásky se paní Hulmákové podařilo zařídit předání skoro stovky dek. A nejen těch, deku vždy doprovází výtvarné přáníčko a má-li adresát děti sourozence, vyrábí se pro něj či pro ně polštářek. Skeptici asi namítnou, že jsou to jen deky. To jistě jsou, ale nejsou ledajaké. Krom toho, že co kus, to skutečně originál, tyto deky dokáží přinášet radost, a to zdaleka ne jen těm, pro něž jsou určené.

Dagmar Hulmáková - Patchwork - originální textilní dekorace a hračky

Patchwork je textilní technika, při které sešíváním malých, různě barevných kousků látek vznikají krásné přehozy, deky, ubrusy, polštáře, kapsáře a další dekorativní předměty. Více...

KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®

Mýty opředená hora Blaník, která dala celému kraji jméno, se stala jedním z českých národních symbolů. Kousek blanické legendy, místní zručnost, nápaditost a kvalitu najdete v každém regionálním produktu z Kraje blanických rytířů. Více...

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing

Donoři

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.