Oživený příběh šumavského piva

ŠUMAVA  29. 09. 2016

Šumavský pivovar Vimperk navazuje na mnohasetletou tradici vaření v místním pivovaru. Tradice byla obnovena manželi Hojdarovými, kteří roku 2008 zakoupili původně měšťanský dům ze 16. stol. na dolním konci náměstí a o dva roky později zde uvařili první várku vimperského piva po 43 letech.

img

„Často se nás návštěvníci ptají, proč jsme se pustili do tohoto projektu. Jedním z důvodů bylo právě obnovení tradice vaření piva,“ říká spolumajitelka pivovaru MUDr. Alena Hojdarová, která má od letošního roku v budově pivovaru i svou lékařskou praxi. Manželé Hojdarovi též provozují od roku 2006 na Novém Světě u Borových Lad ubytování v apartmánech (www.uhojdaru. cz) a pivovar tak byl jejich dalším krokem v poskytování služeb v oblasti turistického ruchu.

„Náš sortiment piv je založen na tradičním českém ležáku a pivech, která se ve Vimperku historicky vařila. Vzhledem k tomu, že ve Vimperku byly do roku 1946 přibližně ¾ obyvatelstva Němci, typicky se zde vařilo pivo pšeničné, Märzenbier i piva typu Bock,“ vysvětluje spolumajitel pivovaru Ing. Ivan Hojdar.

Piva Šumavského pivovaru se každoročně umisťují na předních příčkách pivovarských soutěží, jak podle mínění odborné poroty, tak konzumentů piva.

„Naše pivo i restaurace se jako regionální produkty staly držiteli značky ŠUMAVA originální produkt®, stejně tak jsme i partnery Národního parku Šumava,“ dodává Ivan Hojdar. Kromě pivovarských soutěží se firma Hojdarovi, s.r.o. letos již potřetí umístila v krajském finále soutěže Vodafone firma roku.

Zajímavé je, jak se  piva vážou na místní historii. Ibiškový ležák 11° se začal vařit k výročí panování rodu Rožmberků, kteří měli červenou barvu ve znaku, a v pivovaru začali přemýšlet, jestli uvařit pivo podobné barvy. Zatím nejsilnější pivo Inocenc 19° zase vzniklo jako pivo k příležitosti žehnání nového zvonu Inocenc. Sv. Inocenc je také hlavním patronem Vimperku. Poslední novinka – pivo typu americký ale s názvem Generál Patton 13° připomnělo 70. výročí osvobození Vimperku americkou armádou.

„Součástí pivovaru je i nekuřácká pivnice, která je otevřena v pátek od 17 do 22 hodin a v sobotu od 15 do 20 hodin. K pivu nabízíme studená jídla, stejně tak výběr nealkoholických nápojů a kávy. Piva si v lahvích můžete zakoupit i kdykoli jindy, pokud je někdo přítomen (na zazvonění) nebo se domluvit na sudech pro letní posezení doma s přáteli,“ doplňuje Ivan Hojdar. „Návštěvníci mají i možnost prohlédnout si celý provoz pivovaru s odborným výkladem.“

 

Více o Šumperském pivovaru ve Vimperku naleznete na jeho profilu na www.regionalni-znacky.cz nebo na www.sumavskypivovar.cz

 

ŠUMAVA originální produkt®

Krajina hustých šumavských lesů a luk protkaná pavučinou horských potoků, říček a plavebních kanálů nám dává možnost vytvářet jedinečné a originální výrobky stejně tak i nabízet střechu nad hlavou v malebných penzionech, hotelech a restauracích. Poznejte pravou chuť Šumavy. Více...

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing

Donoři

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.