Obrázky víly z Ochozu

MORAVSKÝ KRAS  30. 11. 2017

„Kdybyste to nemohla najít, tak se zeptejte na Helu malířku, já jsem se tu narodila, tady mě každý zná,“ nabádala mě paní Kešeová do telefonu, ještě než jsem se do Ochozu vypravila.

img

Měla pravdu. Stačí jediný dotaz a ocitnete se přímo před malým domkem, jehož popisné číslo svědčí o tom, že jde o jedno z nejstarších stavení ve vsi.

Pak už zbývá jen zaklepat, překročit práh a ocitnout se ve vílím království, zvláštním se světlíky ve stropech a barevnými vitrážovými stěnami. V prostoru, kde přestává plynout čas, kde minulost a přítomnost existují v jediném bodě ustrnutí nad krásou, ve chvíli okouzlení, kterou pak malířka Helena přenáší do svých obrazů.

Staré, sešlapané boty po mamince snesené z půdy, kytice kopretin, pruh světla dopadající na lesní cestu a hladké kmeny buků v Rakoveckém údolí.

Svět malířky Heleny Kešeové je prostý a čistý, nechává se inspirovat těmi nejobyčejnějšími věcmi, které většina z nás míjí, a zcela spontánně se obklopuje předměty s minulostí, které jí, když se setmí, šeptají do snů své příběhy. Starý sekretář, kočárová lampa a stará postel s vyřezávaným čelem, ve které spí obráceně „aby viděla na to krásné čelo, hned jak se probudí“. Její oči hledají krásu neustále a neúnavně, jak to dokáže jen člověk v životě pevně ukotvený, člověk, který našel svůj domov a místo, kam náleží.

O to překvapivější je druhá stránka její osobnosti – praktická, přesná a efektivní. Když se v mládí rozhodla odsunout uměleckou dráhu na vedlejší kolej a dát přednost jistějšímu způsobu obživy v podobě místa sekretářky ve Zbrojovce, svou pílí a talentem se propracovala mezi světovou špičku rychlopísařek, což je výkon vyžadující nejen pravidelný tréning, ale i schopnost maximální koncentrace.

Sama o sobě říká, že je holka ze statku, a tak se nebojí omítnout zeď, vyvézt vlhkou suť nebo přeložit křidlice, a coby absolventka restaurátorských kurzů při Moravském zemském muzeu umí opravit třeba i prošlapaný peršan. Od jara do podzimu neúnavně obdělává bující zahradu, na níž najdete růže, rozmarýnu, maliny i zelí, aby si „vypěstovala všechno, co potřebuje.“

Snad je to právě její vnitřní síla a energie, která jí na tváři vykreslila aristokratické vrásky, ale oči ponechala zářivé a mladé. Přestože žije nesmírně skromně a z každého prodaného obrazu má radost, neboť utržené peníze představují nové barvy, nové plátno a příležitost pro další tvorbu, říká o sobě, že je šťastná. „Nikde není tak krásně jako tady u nás,“ říká Hela Kešeová. „Byla jsem v Indonésii, Thajsku, ale tam bych žít nechtěla. Já jsem to tady znala ještě v době, kdy tu bylo plno lesů,“ dodává.

Zastavíte-li v Ochozu, můžete si odnést kousek malířčina světa v podobě některého z obrázků, nebo třeba jen snítku rozmarýny ze zahrady. Tak jako já.

 

Více o výrobci ZDE.

 

MORAVSKÝ KRAS regionální produkt®

Čarokrásné krasové scenérie, pradávno obývané jeskyně a historie „železné huti českých i moravských zemí”. To vše se odráží v práci zdejších obyvatel a výrobcích, které zasluhují Vaši pozornost. Více...

 

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing

Donoři

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.