Má cesta za keramikou

POLABÍ  19. 02. 2018

Zhruba před patnácti lety jsem cítil potřebu trochu si změnit život a začít s něčím pro mne novým. Toužil jsem po něčem rukodělném spjatém s historií a dlouho jsem koketoval s myšlenkou stát se kovářem. Nicméně osud asi tomu chtěl, že se mi někdy v roce 2002 dostala do rukou hlína.

img

Cítil jsem, že tohle bude ono. Chuť byla velká a byla to i jedna z motivací pro odjezd za prací do Irska, kde jsem žil tři roky a snažil se na všechno vydělat nějaké peníze. Po návratu z Irska jsem se začal vzdělávat v keramickém studiu v Kohoutově a doma jsem se pustil do stavby dílny.

Začátky rozhodně nebyly jednoduché, ale pomohla mi spousta šťastných náhod. Například hned po ukončení studia v Kohoutově mě kamarád přemluvil, abych si hned koupil kruh. Dílnu jsem ještě neměl, takže jsem začal s keramikou doma v ložnici.

To nejtěžší mě teprve čekalo, a to skloubit keramiku s obživou, protože jsem se nechtěl, a stále nechci, podřizovat trhu, ale vyrábím věci, které se líbí mě, a v koutku duše doufám, že se budou líbit i dalším lidem a občas si někdo něco koupí.

A tak se stalo, že jsem díky své tvrdohlavosti přišel dvakrát o práci, měl i existenční problémy. Naštěstí při mně stáli a pomohli, hlavně psychickou podporou, moji kamarádi, rodiče a hlavně moje skvělá přítelkyně Jana.

Všechno dobře dopadlo a teď trávím dny v dílně, víkendy na trzích a mám radost ze života. Jsem rád, že žiju ve svých Poříčanech. I když se může zdát, že Polabská rovina je taková fádní, musím říct, že žijeme ve velice zajímavém kraji bohatém na historii, která se často skrývá a čeká, až ji člověk pro sebe objeví.

Alespoň, tak jsem to začal vnímat po třech letech v Irsku a více jsem se začal věnovat svému okolí, například legendě o svatém Prokopu z Chotouně a dalším. A naši místní historii se také snažím přiblížit na svých výstavách svou keramikou.

 

Autor: Jiří Málek (Více o výrobci...

 

POLABÍ regionální produkt®

Úrodné Polabí. Kraj zlatých klasů, bohatý mlékem a strdím, který vybral praotec Čech pro svůj lid. Obce a města jsou tu přívětivá, lidé šikovní a pracovití. Polabí nabízí celou škálu výrobků, které se zde rodí, dospívají, ale nestárnou. Více..

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing

Donoři

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.