Vzít kus hlíny, která provází každý náš krok

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ  18. 05. 2018

Příběh Aleny Šumové z Keramického atelieru U.MĚ v Levíně, který se nachází v krásné krajině Českého Středohoří. Karamickou dílnu tu s rodinou vybudovala z bývalé tělocvičny.

img

 

„Fascinující – vzít kus hlíny, která provází každý náš krok,
vytvořit konvičku, hrnek nebo třeba šperk.
Doobléknout je glazurou, nechat slinout ohněm
a pak už jen vychutnávat...
Inspiruje mě příroda a dávnověk.
Lákají mě živé glazury, kované doplňky, netradiční technologie
a vše, co je jen trochu jiné než normální.“

V současné době mám keramický atelier v Levíně u Úštěku, na prahu Českého středohoří. Vybudovali jsme tu z bývalé tělocvičny velkou světlou dílnu a na zahradě postavili pec na dřevo – prostě keramický ráj. Místa je tu spousta i pro pořádání různých akcí, což byl můj sen, o kterém jsem ani nedoufala, že se kdy uskuteční. Dnes tu pořádáme pravidelné řemeslné jarmarky (velikonoční, letní a adventní).

Také jsme spolu s dalšími keramiky založili Asociaci českých keramických měst. Naše první akce se jmenuje Buongiorno ceramica (Dobrý den, keramiko) a koná se o víkendu 3. a 4. června 2017. Tato akce je společná pro všechna evropská keramická města sdružená v asociacích.  V Levíně na tyto dny chystáme otevřené keramické dílny, akce pro veřejnost na náměstí – prezentace keramiky, ukázky točení, raku výpal, dílnu pro děti, v sobotu večer koncert na zahrádce klubu...

Levín mi učaroval hned při prvním keramickém sympoziu v roce 2012. Musela jsem si však počkat ještě dva roky, než jsem objevila přímo na náměstí starý dům (bývalou školu), který je situován jednou stranou ke kostelu a druhou do překrásné uzavřené zahrady.

Levín proslul za dřívějších časů široko daleko svým hrnčířstvím. Učený jezuita Balbín, který vystoupil na Sedlo a jistě znal Levín z vlastního poznání, označil městečko přímo jako vlast hrnčířů. Všichni tamní obyvatelé se zaměstnávali hrnčířstvím. Dnes je tomu jinak. Hlína, ze které zhotovovali Levínští hrnčíři své výrobky a kterou dobývali v nedalekém okolí, je sice již vytěžena, ale stále zde ještě někteří hrnčíři nachází výdělek zpracováním hlíny dopravené ze Saska, ze které vyrábí tzv. „hnědé zdravotní nádobí“. Také staví kamna moderního typu.

Většina mých výrobků začíná svou cestu na hrnčířském kruhu, pak je ručně dotvářím. Po částečném zaschnutí obtáčím výrobek (tzn. zbavuji přebytečné hlíny). Nakonec (nalepením hubičky, ucha, nožek) dotáhnu každý kousek do konečné podoby. Po celkovém dokončení je potřeba výrobky nechat dobře vyschnout. Vyschlé a začištěné střepy je dobré přežahnout (první výpal na cca 1000 °C). Střep se zpevní, ale je i nadále nasákavý, a tím pádem připraven na glazování. Glazury si připravuji sama (NUKA – popelové glazury, šlemovky). Nejčastěji glazuji namáčením nebo poléváním, někdy zdobím podglazurní malbou nebo malbou do syrové glazury. K dekorování používám také oxidy kovů a barvítka. Po glazování přichází na řadu pálení. Výrobky prochází v peci na dřevo vysokou teplotou (1 300 °C), díky které získávají hutný, slinutý, nenasákavý střep.

Od té doby, kdy jsem na vlastní kůži zažila poprvé výpal živým ohněm, jsem přešla od elektřiny na výpal v peci na dřevo. Jsem nezatížená keramickým vzděláním a vše si dělám po svém.  Pokračuji sama stylem pokus omyl dál a těším se na každou nově otevřenou pec. Mými průvodci a pomocníky jsou hlína, voda, oheň a náhoda. Výpal ohněm je jedno velké dobrodružství, jehož výsledek nelze nikdy dopředu odhadnout. Záleží na mnoha okolnostech – na druhu použitého dřeva, jeho vlhkosti, naložení pece, umístění výrobků, délce výpalu, a i počasí má na výsledek zásadní vliv. Použití stejných materiálů při dodržení podobné křivky výpalu nezaručuje stejný výsledek. Snaha o zopakování některého z povrchů vede leckdy k získání jiného, který je ještě zajímavější než ten původně zamýšlený. Skoro každý výpal skýtá nějaká překvapení. A právě nevypočitatelnost je pro mě dalším důvodem, proč pálit živým ohněm.

Autorka: Alena Šumová

 

Více na http://www.keramikasumo.cz

 

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®

Oblast Českého středohoří je lokalitou s neopakovatelnou atmosférou krásné přírody, vysokých čedičových kup a rovněž oblastí hradních zřícenin, které tyto dominantní vrcholy korunují. Pro České středohoří je typická i úrodná Polabská nížina s potenciálem rozvoje tradičních regionálních produktů.

Více na www.branadocech.cz

Vyberte si region

mapa regionů

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.