Od talíře na pole aneb vypěstuj si sám!

POLABÍ  24. 10. 2019

V malinké obci Kutlíře nedaleko Kolína hospodaří Ing. Adam Pánek. Podělil se s námi o příběh sedlácké historie své rodiny také o to, proč se pustil do pěstování česneku.

img

Naši malou farmu naleznete v malinké obci Kutlíře nedaleko Kolína. Nenechte se zmást slůvkem malinká, jelikož historie osady Kutlíře (původně Újezdec) sahá až do roku 1295. Zda tak daleko sahá i selská historie mé rodiny, mi však není známo. Je však faktem, že sedláckou tradici naší rodiny přerušila na více než jednu generaci změna režimu po 2. světové válce.

V roce 1991 se rozhodl můj otec obnovit sedláckou tradici naší rodiny a společně s několika přáteli se pustil do záchrany starobylých statků v obci Kutlíře. Můj otec je příznivcem barvitého osevu.  A nejen proto tak mezi námi pěstovanými plodinami najdete nad rámec běžných komerčních plodin: lesknici, konopí ale třeba i skoro zapomenuté proso.

Nyní však k jádru věci, kde se vzal a proč česnek v osevním plánu?

Podobně jako u spousty kolegů mě k tomu dovedla má láska k jídlu. Přesněji řečeno k tatarskému bifteku. Vzpomínám-li si dobře, na jaře roku 2012 se společensky řešila absence českého česneku na trhu, odkud byl vytlačen levnějšími konkurenty z ciziny. V restauraci jsem si objednal svůj oblíbený „tatarák“, na topinku jsem natřel všechny 3 stroužky česneku k porci a stále se nedostavila požadovaná štiplavost. To mě vedlo k mé první výsadbě česneku - tehdy na cca 100 m². Poprvé jsem se do konvenčního pěstování pustil v roce 2015. Od té doby výměra pěstovaného česneku stále roste. Odbyt česneku probíhá všemi možnými i nemožnými kanály. Popravdě bych nikdy nečekal, že využiji znalostí angličtiny při prodeji českého česneku. Za těch pár let jsem vyzkoušel mnoho odrůd, jedno však zůstává, všechny odrůdy jsou původní české odrůdy vyšlechtěné špičkovými šlechtiteli s osobním vztahem k česneku. V letošním roce jsme pěstovali odrůdy Slavín, Štěpán, Ivan a Karel IV. Náš česnek se pyšní označením POLABÍ regionální produkt. Toto označení je pro spotřebitele zárukou původu a také kvality produkce. Tak až budete mít chuť na řádně štiplavý česnek, stavte se u nás v Kolíně či v Kutlířích nebudete litovat.

Kam povedou mé další česnekové kroky, těžko říci. Samozřejmě další zpracování vlastní produkce se nabízí. Budu velmi rád pokud mi své nápady a oblíbené zpracování napíšete na můj mail panek@kutlire.cz

Závěrem mi dovolte poděkovat Statku Kutlíře a.s. a jeho pracovníkům za cenné rady a strojní/polní výpomoc, dále pak Ovocným sadům Bříství za rady a pomoc s odbytem našeho česneku. Těším se na další spolupráci a Vaši návštěvu u nás v Kutlířích.

 

Adam Pánek

Vyberte si region

mapa regionů

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.