Obchůdek Eliáš připomíná slavného rodáka Tadeáše Haenkeho

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO  20. 08. 2021

Dnes téměř zapomenutý, neznámý a opomíjený, přesto velmi významný cestovatel, přírodovědec, botanik, lékař a etnograf, rodák z Chřibské, zvaný též „Lovec leknínů“ nebo „Český Humboldt“ se do historie zapsal hned několika činy, především sice cestovatelskými a botanickými, ale zdaleka nejen jimi.

img

Tadeáš Haenke, celým jménem Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke se narodil 6.12. 1761 v Chřibské, zemřel 31.10.1817 v Cochabamba v Bolívii.

Vypustil u nás první montgolfiéru (balón), byl prvním Čechem na Aljašce (1791), Nové Guinei (1792), Novém Zélandu (1793), v Austrálii (1793), na Tahiti (1793), v Cuzcu (1794), první kdo pokořil Ekvádorskou nejvyšší horu Chimborazo (1804), objevil chilský ledek jakožto vynikající hnojivo, významné jsou jeho etnografické poznatky o jihoamerických indiánech, desetitisícové muzejní botanické a etnografické exponáty zaslané do Evropy, množství botanických objevů, které jsou dnes již více méně zapomenuty.

 

Jeden botanický objev jej však proslavil. Dokonce natolik, že je to jediný fakt, který o Tadeáši Haenkem veřejnost ví (pokud Haenkeho vůbec zná). Tadeáš Haenke roku 1801 objevil na řece Mamoré největší leknínovitou rostlinu světa – viktorii královskou, leknín, jehož obrovské listy unesou tříleté dítě. Viktorie má krásné bílé květy, které mají až 30 cm v průměru a uvadají do 24 hodin po rozkvětu.

 

Bez ohledu na výročí nezapomínají na svého nejslavnějšího rodáka v Chřibské. Před několika lety tu vzniklo Sdružení Tadeáše Haenkeho, které na náměstí spravuje jeho muzeum v původním domě, kde rodina Haenkeových žila. Vystavují tu také Haenkovy dopisy, které posílal ze Španělska a Jižní Ameriky domů rodičům.

 

Motivy Tadeáše Haenkeho nebo viktorii královskou najdete na některých textilních výrobcích paní Libušky Broklové z Chřibské (Obchůdek Eliáš). Jsou tisknuty linorytem na bavlněná nebo lněná plátna. Nově také na bavlněných tričkách.

 

Protože sáčky i polštáře s tiskem měly u zákazníků velký úspěch, rozšířila paní Broklová svou nabídku i o potisky s dalším dominantním motivem zdejší oblasti a tou jsou podstávkové domy. Předlohy pro linoryt vytvořil akademický umělec Vladimír Pěkný.

 

Aktuální informace najdete také na Facebooku Obchůdku Eliáš.

V srpnu 2021 se můžete dozvědět víc také na výstavě o Tadeáši Haenkem. Víc informací najdete na přiloženém plakátu.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.