Královéhradecký kraj má novou Mistryni

KRKONOŠE  20. 09. 2021

„Žijeme v moderní době, ale nesmíme dopustit, aby z naší společnosti zmizely zkušenosti, postupy, dovednosti a technologie, které znali a rozvíjeli naši předci. Těší mě, že v našem regionu tradiční rukodělná řemesla nadále kvetou a jsme rádi, že jejich nositele můžeme podporovat. Tímto oceněním jim chceme poděkovat za to, že řemesla nejen udržují, ale svůj um i předávají dál,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.

img

Lenka Špetlová Máslová z Hostinného patří právem mezi první držitele regionální značky Krkonoše originální produkt®, která je udělována regionálním produktům z turistického regionu Krkonoš.  Oceněné produkty prošly přísným procesem certifikace, jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou jedinečné ve vztahu ke Krkonošům – vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin a jsou výjimečné svou vysokou kvalitou.

Krajkářství v podobě Vamberské krajky bylo v roce 2020 zapsáno na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Aby mohl statek na seznamu figurovat, musí být dosud živý, autentický a mít svou sociální a kulturní funkci.  O to se snaží Lenka Š. M. od střední školy a výrobě krajek a paličkování se věnuje přes 26 let. Návrhy si vytváří a realizuje sama. Ve svých začátcích se věnovala hlavně klasické krajce, později začala ke tkanině přidávat polodrahokamy, chirurgickou ocel, dřevo a další materiály, a to hlavně při výrobě šperků. V posledních letech se věnuje také malbě olejovými a akrylovými barvami a celou kompozici doplňuje svoji paličkovanou krajkou. Řada krajek zdobí stěny nejen u nás, ale i v zahraničí. Zájem projevili zákazníci dokonce z Pensylvánie v USA.

Místní akční skupina Krkonoše (MAS Krkonoše) je koordinátorem regionální značky a nominovala Lenku Š. M. na ocenění Mistra tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje. Ocenění uděluje Muzeum východních Čech ve spolupráci s Královéhradeckým krajem.  Jde o formu veřejného uznání a podpory těm, kdo se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentovat a předat je dalším generacím.

Kontakt na Lenku Špetlovou Máslovou:

http://www.dekorace.imaxi.cz/

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.