ŽIVOT A PODNIKÁNÍ V SOULADU S PŘÍRODOU

KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ  12. 05. 2022

Řísnice, malá vesnička na samém konci Kraje blanických rytířů je od roku 2020 domovem paní Veroniky Slukové, která tvoří dřevěné dekorace pod obchodní značkou Travera a její rodiny. Pro svou značku získala v roce 2021 certifikát KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt ®. O tom, jak se jí žije na Podblanicku, o mottu, které používá nejen k propagaci značky, ale hlavně jím žije nám pověděla jednoho mrazivého odpoledne. Návštěva to byla kouzelná. Dřevěná podlaha vrzala pod nohami, v kamnech praskal oheň a příjemně hřál, stejně jako milá slova paní Veroniky.

img

Jak se Vám s rodinou žije u bájné hory Blaník?
Splnil se nám sen. Chtěla jsem, aby moje rodina vyrůstala v přirozeném prostředí. Abychom měli prostor pro setkávání s přáteli. Našli jsme tu i vhodné místo, kde se můžeme realizovat.   Můj manžel tu má truhlárnu a místo, kde staví roubenky. Tvoříme zahradu, máme slepice, kachny a 2 kočky. Život u Prahy už pro nás nebyl. Jsem ráda, že jsme se sem odstěhovali. Všechno je, jak má být. Proto jsme právě tady.

Jaká je myšlenka Vaší značky?

Moje značka klade důraz na napojení člověka na přírodní procesy v přírodě.
 V mojí tvorbě se objevují tři propojené linky. Práce se dřevem - vyřezávání a vypalování, malba, kresba a kombinace, která se projevila například v produktech pro děti. Hračky, které vymýšlím jsou přirozeně vzdělávací.
 V obrazech ráda zachycuji tvary, které člověk přehlíží. Jsem velmi citlivý člověk. Vidím a realizuji věci, které ostatní lidé nevnímají. Moje obrazy harmonizují prostor v interiéru. Doufám, že moje tvorba pomůže lidem prohlubovat jejich vztah k přírodě.

Co znamená TraVera? Proč velké V? Jakou má název spojitost s Vaším jménem?
Vzniklo to už na střední škole, kdy jsme si měli vytvořit značku složenou z monogramu. Můj tehdejší monogram byl VT. Vložila jsem T do V. Časem jsem si navrhla logo a nechala zpracovat graficky. Slovo TraVera mi vymyslela kamarádka už dávno.

Vaše motto zní ,,V SOULADU S PŘÍRODOU,,  je to tak? Jak přírodu vnímáte? Co pro Vás znamená? A jak z ní čerpáte inspiraci?
V souladu s přírodou. Je to takový klišé, který běží v každý trapný reklamě na kosmetiku. Proto jsem se mu zprvu bránila. Ale pak mi došlo, že všechno se dá zneužít a já tomu mottu můžu dát zpět jeho pravý význam. Nejen tím, že pracuju s přírodními materiály, ale i svým stylem života. Věřím, že jsme součástí přírody. To znamená, měli bychom s ní spolupracovat i spolu s lidmi navzájem. Příroda nám nabízí vše, co k životu potřebujeme zdarma a bez podmínek. Dostali jsme dokonalé tělo, které se dokáže uzdravit. Příroda nabízí jídlo, vodu i léčivé byliny. Mám dojem, že lidé se často odklánějí od jednoduchosti a hledají něco víc. Vznikají pak problémy. Když nevím, jak dál, zamyslím se, jak by to asi řešili naši předkové, jak to chodí v přírodě? Tam hledám odpovědi. Proto hlásám ,,V souladu s přírodou“ !

Jaký druh dřeva je podle Vás nejhezčí? S kterým se Vám nejlépe pracuje a má každý druh nějakou speciální vlastnost?
Já si vlastně nevybírám, beru věci, jak přijdou a to i v případě dřeva. Zvykla jsem si pracovat s tím, co mám. Je to takový permakulturní přístup. Když jsem začínala, tak jsem využila kousky dřeva, které odpadávaly dědovi v truhlárně. Kdybych je nezachránila, tak se s nimi zatopilo. V současné době využiju, když známý kácí ořech nebo lípu. Tyhle dva druhy používám na řezbu nejčastěji. Pokud se ke mně dostane jiné dřevo, vymýšlím nové věci s ohledem na druh.

Ovlivňuje druh dřeva cenu výrobku?
Hodnota mých výrobků je v originalitě provedení a osobním přístupu. Většina mých věcí má za sebou jedinečný příběh. Nějakou myšlenku nebo záměr. Při řezbě se řídím daným kusem dřeva. Používám české dřevo, nejlépe lokální.  Musíme spolu navzájem komunikovat. Někdy mám nápad, který moje dřevo nesnese. Je za tím spousta hodin práce. Cena dřeva bývá ta menší část ceny.

Kde mohou čtenáři obdivovat Vaše díla? Běží Vám někde nějaká výstava? Případně nějakou plánuješ?
Moje díla najdete na mém e-shopu nebo u mne doma. Kdyby se našel někdo, kdo by chtěl moje práce vystavovat, tak se můžeme domluvit. Je možné se domluvit i na individuální prohlídku u nás.

Kde se dají Vaše výrobky koupit?
Na mém e-shopu Travera.cz
Pár řezeb je k dispozici v Pětihostech, kde moji příbuzní staví sruby.
Srub.cz
A nebo u mne v Řísnici.

Jelikož je dřevo prakticky Vaší součástí, jak vnímáte kůrovcovou kalamitu, která se nevyhnula ani Podlbanicku?
Jako znamení, že bychom měli změnit přístup k hospodaření s přírodou. Mrzí mne, že lesáci mají stále starý vzorec myšlení a znovu zasazují monokultury smrku. Nevím, jestli všude, ale u nás si toho všímám.

Vaším sledujícím na FB neunikla tvorba Vaší koupelny (odkaz na FB). Povězte nám, jak dlouho tenhle projekt trval? Jak jste na něj přišla? A už je hotova?
Před pár lety jsem zkoušela obtisky lopuchových listů do betonu. Ten efekt se mi moc líbil. Tak jsem ho chtěla použít znovu. Rekonstruujeme starý dům. Co jde, děláme si sami. Něco zvládne manžel, něco já. Zedník pomohl se základním tvarem sprchového koutu podle mého návrhu a udělal hydroizolaci. Na povrchy jsem nanášela vrstvu lepidla na dlaždice a otiskovala listy. Ty se musí včas sundat. Pak následovala penetrace a barva. Nakonec jsem povrch natřela omyvatelným keramickým lakem. Hotové to ještě všude není.

Plány do budoucna?
Dokončit tu koupelnu, třeba. (Smích)
Chci se svojí práci víc v budoucnu věnovat. Teď ladíme rodinný program tak, aby mi tam zbylo trochu času.
Dělat vše pro to abychom žili ve spokojenosti. Jakmile totiž člověk vypadne z rovnováhy, objeví se nemoc nebo nějaké nelibé události. Pokud se řídíme srdcem, správná cesta se ukáže. Jen je třeba ji vidět.

Kdybyste měla jedno slovo, které by Vás vystihovalo …. Jaká jste?

Přirozená.

A přesně takový byl i celý rozhovor. Přirozený. Nenucený. V člověku probouzející jen to dobré a možná i podněcující k zamyšlení nad vlastním přístupem k přírodě, nad vlastním životem.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.