Rozhovor s Lucií Babákovou – Podržkvítek

BRNĚNSKO  18. 08. 2022

Paní Babáková prodává svoje výrobky pod značkou Keramika LB. Je ráda, když svými výrobky rozdává radost. Keramika je součástí jejího života – v podkroví má dílnu a v garáži obchůdek. Ocenění získal keramický talířek „podržkvítek“, který stačí umístit na sklenici na pití nebo na sklenici od zavařeniny a do každé dírky můžete naaranžovat různé květy.

img

Řekněte nám prosím pár vět o své práci, respektive o svém koníčku.
Jsem hrozně šťastná, že můj koníček se stal mým polovičním zaměstnáním, protože zatím na uživení to není. I když mě vlastně nikdy nešlo o peníze, ale o to rozdávat radost, což je pro mě největší odměna. Když lidé přijdou a třeba si ani nic nekoupí, mají dobrou náladu a je vidět, že se jim mé výrobky líbí. Nechci se dostat do stavu, kdy budu chrlit stejné výrobky jako továrna pořád dokola. Líbí se mi ta rozmanitost, že vytvářím neustále nové a jiné věci.

Jak dlouho v oboru působíte, jakou historii na trhu máte?
Keramice jsem se víc začala věnovat až po narození druhé dcerky, tedy asi před šesti lety, kdy jsem začala uvažovat, že bych opustila svoje původní povolání a po mateřské už bych se nevrátila. Sice kolektiv jsem měla úžasný, ale pracovala jsem v administrativě a ta práce mi najednou přišla zbytečná, chtěla jsem dělat něco, co má smysl a něco po ní zůstane, udělá někomu radost. Ze začátku jsem měla pocit, že do toho nemohu jít, že nepřinesu domů tolik peněz jako z kanceláře, že budu manželovi na obtíž, ale vyhrálo to, že mě to bude bavit, že člověk bude spokojený, a to ocení celá rodina. Duše a srdce si samy řekly, kterou cestou mám jít. Velkou podporu jsem měla při rozhodování v manželovi a v mamince.

Ze začátku jsem prodávala na Fleru. Prodávala jsem i na pár jarmarcích, ale zjistila jsem, že tohle není moje cesta. Člověku zabere spoustu času chystání, přípravy, nehledě na to, že se jarmarky konají o víkendu a tento čas chci věnovat rodině, to se nedá penězi vyvážit. Před dvěma roky vznikly webové stránky s e-shopem a tento rok jsem otevřela vlastní obchůdek s keramikou a dárkovým zbožím, jedlého i nejedlého charakteru.

Proč jste si vybrala zrovna tento obor?
On si mě asi našel. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. Až se v místní škole otevřel kroužek keramiky i pro dospělé, kam jsem občas zašla. Od jedné paní jsem se zase naučila, jak se dají dělat velké věci bez hrnčířského kruhu. A k pořízení vlastní pece byl jen kousek.

Jak vůbec vznikla myšlenka, že se budete o regionální značku BRNĚNSKO ucházet?
Na facebooku na mě vyskočila informace o této značce a říkala jsem si, že tady takový produkt není, že bych to mohla vyzkoušet. Podržkvítek je poměrně levná věc na to, že s ním pokaždé můžete udělat jinou dekoraci, jednou vesnickou, podruhé elegantní nebo moderní.

Čím je Váš produkt tak výjimečný?
Na trhu není a využijí ho jak děti, tak i dospělí, pokaždé je jiný, využít se dá na kteroukoli nádobu a můžete si udělat krásnou výzdobu za pár korun.

Co si od certifikace slibujete?
Určitě to, že se dostane Podržkvítek do povědomí více lidí. A pro mě už jen to ocenění je nejvíc.

Získali jste i jiná ocenění?
Zatím jsem se o získání jiných ocenění nesnažila.

Jakou máte vizi do budoucna?
Každou chvíli vymýšlím něco nového, u ničeho nezůstávám příliš dlouho. Teď se vidím v obchůdku, strašně mě baví pídit po lokálních výrobcích a nabízet je, podporovat. Co se týče keramiky, tak si nechci nabrat příliš moc zakázek, abych stále stíhala. Chci rozdávat radost svými výrobky, a ta z nich jde vidět, když vyrábím s láskou a bez stresu a spěchu.

Jak byste k sobě pozvala zákazníky?
U mě se přenesete do jiného času. V obchůdku mám věci pro potěchu duše i oka, pro radost i třeba pro mlsné jazýčky. Zakoupit můžete mnou vyráběnou keramiku nebo dárkový sortiment. Ráda budu i za příjemné popovídání.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Asociace malých a středních podniků

Asociace malých a středních podniků

Kudy z nudy

Kudy z nudy

Smartemailing

Smartemailing

Donoři

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.