Vlna, která zachránila ohrožené plemeno ovcí

JESENÍKY  29. 11. 2015

Valašské ovce jsou odolné proti nemocem a v mnohém se liší od ostatních ovcí. Na přelomu tisíciletí byly ohrožené, ale v obci Stránské je manželé Křenkovi začali chovat a dnes z jejich vlny vyrábí šály, tkané předměty, plstěné podšálky či panenky. Za výrobky se však skrývá neobvyklý životní směr.

img

„Všechno začalo tím, že jsme v roce 2004 pomohli založit Klub chovatelů valašské ovce, ale ještě jsme žádné nechovali, začali jsme o půl roku později. Valašky nás uchvátily svými vlastnostmi. Jsou odolné vůči nemocem a celkově mají odlišné chování od běžných plemen,“ vysvětluje Vladimíra Křenková s tím, že navíc oba manželé mají kořeny svých předků právě na Valašsku. Na přelomu tisíciletí byl stav valašských ovcí kritický. V době, kdy Křenkovi s chovem začínali, se jich v České republice nacházelo kolem 130 kusů. „Bylo potřeba plemeno zachránit, a to nás přesvědčilo pro jejich chov,“ říká Vladimíra Křenková.

Valašské ovce se vyznačují rovněž rychlým růstem vlny, a to až o 25 centimetrů za rok. Zpracování vlny probíhá na farmě ve Stránském od stříhání, praní, česání, až po finální výrobek. „Od začátku jsme věděli, že práce s materiálem je nám vlastní a že materiál budeme zpracovávat. Neuměli jsme všechno. Protože chováme bílé i černé valašky, nechtěl nám nikdo černou vlnu vyčesat, protože špiní stroje. Tak jsme se dostali k tomu, že to děláme sami,“ popisuje paní Křenková. V běžných prádelnách používají chemické přípravky, které vlnu odmašťují. Ta však ztratí své vlastnosti, změkne a v důsledku toho se trhá. „Pro strojní zpracování to nevadí. V našich podmínkách to je ale nežádoucí. My čistíme vlnu pomocí vody a sody,“ objasňuje paní Křenková.

K tomu, aby člověk na prahu 21. století dokázal být soběstačný ve zpracování materiálů, potřebuje vědět, jak na to. Základ získala Vladimíra Křenková od své babičky. Zpracování vlny vyžaduje celou řadu řemesel – od předení, přes tkaní, až po ruční práce jako plstění či pletení.

A právě předávání těchto řemesel nejmladší generaci se stalo základem nového zajímavého projektu „Nedělní školy“. Do Stránského se jezdí i na školní výlety. Děti se nejen dívají na zručnost členů občanského sdružení, ale také se učí. „Moc nás těší, když se po první návštěvě děti vrátí s rodiči,“ dodává Křenková.

Kromě Nedělní školy provozuje sdružení také bylinnou zahradu, ukázky tradičních řemesel, jeho členové prodávají ruční vlněné výrobky převážně na akcích spojených s historií, chovají koně a cvičí je, pomáhají hendikepovaným zvířatům. Věnují se rovněž ekologické výchově.

Výrobky z ovčího rouna

Všechny výrobky jsou výhradně z ovčího rouna původních Valašek. Nejoblíbenějším výrobkem jsou plstěné kabelky, mošny či peněženky. Pro pány máme pořádné ponožky a oplétané láhve (předchůdce termosky). Více...

JESENÍKY originální produkt®

Táhlé zaoblené hřebeny, hluboká údolí řek, zaříznutá v lesnatých stráních. Region květnatých luk a zelených pastvin, na nichž se poklidně pasou stáda ovcí a skotu. Drsná a zároveň romantická příroda. Tvořivost místních lidí i bohatá nabídka služeb – to je jedinečnost Jeseníků, nejvyššího pohoří Moravy. Více...

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.