Šenkovna u Zajíce

produkt

Provozuje: Kynšperský Pivovar s.r.o.

Obec: Kynšperk nad Ohří

Region: POOHŘÍ

logo

Další fotografie:

Šenkovna u Zajíce se nachází v bývalých prostorech humnové sladovny, kde klíčil jarní ječmen a je zároveň nejstarší budovou v celém areálu Kynšperského pivovaru (v provozu je od 16. st.). V restauraci se nachází otevřený gril, který nabízí pohledovou gastronomii. Kapacita je 280 míst, v létě otevřena venkovní terasa se 100 místy. Restaurace nabízí bezbariérový přístup a bezbariérové WC, dětské hřiště či stojany pro kola. Pivní specialitou je staročeská placka z mláta, losos v pivním těstíčku nebo žebírka v pivní marinádě.

Kynšperský pivovar

Městu Kynšperk bylo potvrzeno várečné právo roku 1579 císařem Rudolfem II. V roce 1620 byl na místě starého pivovaru postaven nový pivovar včetně sladovny. Během 18. století získal majetek města Kynšperka včetně pivovaru rod Metternichů, kteří zde vládli až do roku 1734 a v první polovině 18. století patřil Kynšperský pivovar mezi 10 největších pivovarů Loketského kraje. Roku 1840 začíná nová historie pivovaru pod vedením rodu Haasů z Hasenfelsu, kteří vlastnili pivovar do roku 1945. V druhé polovině 19. století byl pivovar rozšířen a vybaven strojním pohonem. Kapacita pivovaru byla deset tisíc hektolitrů piva ročně. Pivo bylo do vzdálenějších míst rozváženo vlakem. Na přelomu 19. a 20. století byl pivovar kompletně přebudován. Z původního pivovaru zůstala jen sladovna a sklepy. Vzhled pivovaru odpovídal tehdejší průmyslové architektuře a její některé prvky můžete shlédnout i dnes. Pivovar měl i moderní technologické vybavení, přičemž v roce 1911 byl pivovar napojen na vodovod. Na konci dvacátých let byl pivovar znovu modernizován. Největší novinkou byla instalace stáčecí linky lahví. Po osvobození Československa byl pivovar v roce 1945 konfiskován a v roce 1947 předán do správy jako Okresní kynšperský pivovar. V roce 1951 bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. Dnem 30.12.1951 byl pivovar uzavřen s výjimkou sladovny. Zařízení pivovaru bylo odvezeno a z objektů byly vytvořeny sklady.

Roku 2011 se začíná psát nová kapitola pivovaru v Kynšperku. Postupně je pivovar rekonstruován na komplex pod názvem "Kynšperský dvorec", který obsahuje: Pivovar o kapacitě 10 000 hl s možností jeho rozšíření, pivovarskou restauraci „Šenkovna u Zajíce“ s kapacitou 280 míst v klenutém prostoru bývalé spilky se zimní a letní zahradou, dětské hřiště s minizoo, pivovarskou prodejnu a další. V neposlední řadě se v tuto chvíli pracuje na novém hotelu o kapacitě 100 lůžek s wellnes a relax centrem.

Přehled naplnění certifikačních kritérií:

Kritérium Splněno Komentář
Kvalitní informace (o regionu, o doplňkových službách, v případě restaurací o aktuální nabídce) na vlastním webu ano
Regionální pokrmy nad rámec povinného minima ano
Pokrmy z místních surovin ano
Přínos pro zachování tradic regionu (historická budova nebo tradiční vzhled interiéru/exteriéru, rodinná tradice s podnikáním v ubytovacích službách v regionu Poohří atd.) ano
Pořádání či organizace vlastních doprovodných programů, akce či aktivity zaměřené na region ano
Sídlo firmy v regionu Poohří ano
Speciální ocenění v oboru ano
Dětský koutek nebo hřiště či další vybavení pro děti v objektu nebo blízkém okolí ano

Kontakt na provozovatele:

Kynšperský Pivovar s.r.o.

Sokolovská 482/40
357 51 Kynšperk nad Ohří
tel.: 352 669 493

http://www.pivovar-kynsperk.cz

Návštěvní kniha:

Tuto službu zatím nikdo nehodnotil.

Vložit hodnocení

Zpráva může obsahovat maximalně 1000 znaků. Zbývá 1000 znaků.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.