Regionální produkty
Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházející z určité oblasti nesou část tohoto charakteru – je do nich vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců i část jejich duše. Návštěvníkům pak nabízí specifickou pohostinnost a neopakovatelné zážitky.
Muzeum břidlice
Provozuje: SVČ Budišov nad Budišovkou
Obec: Budišov nad Budišovkou
Region: OPAVSKÉ SLEZSKO
Další fotografie:
Přijďte k nám odhalit tajemné příběhy kamene, který se miliony let usazoval na mořském dně. Dávné fosilie, stopy mořských červů, střešní krytina, gramofonové desky i dekorační předměty – to všechno je břidlice.
Muzeum břidlice – unikát v republice
Lopatky mlýnského kola klapaly na řece Budišovce již v 1. polovině 18. století. Voda však běží a čas s ní. Mlýnské kolo už nikdo neopravil, ale budova mlýna je dnes památkově chráněna a využívá ji město Budišov nad Budišovkou. Sídlí zde Muzeum břidlice, ojedinělá expozice, která se od roku 1996 věnuje více než sedmisetleté historii města, ale především se zaměřuje na vznik, zpracování a využití břidlice, která je pro tuto oblast charakteristická. Expozice prošla za dvacet let vývojem a v roce 2015 byla otevřena zbrusu nová výstava. Moderní, interaktivní, poutavá… příběhy kamene, který se miliony let usazoval na mořském dně, vás vtáhnout do dávné prehistorie i do té, z našeho pohledu, nedávné.
V době největšího rozkvětu, tedy na konci 19. století zaměstnávala těžba a zpracování břidlice na Budišovsku a Vítkovsku více než 2500 lidí. Dnes jsou již doly opuštěné, zakonzervované, některé zasypané, nepřístupné. Historie na vás dýchne mezi exponáty přímo z podzemí. Krumpáče, kladiva, majzlíky, zbytky kolejnic i důlní vozíky, které zůstaly po ukončení dobývání břidlice ve štolách. Břidlice se využívala nejen jako střešní krytina a stavební materiál, to pochopitelně nejvíce, ale prohlédnout si můžete i exponáty jako břidlicové hodiny, břidlicové školní tabulky a pisátka, zkameněliny rostlin a zvířat.
Venkovní část expozice v mlýnské zahradě vás na chvíli přenese na břidlicovou haldu, vyzkoušíte si břidlicovou kaligrafii, hudební nástroj břidlofon, naučné kvízy… pod nohama uslyšíte břidlici a možná vás naláká k výpravě na téměř 60 km dlouhou síť Naučné břidlicové stezky. Navazuje na muzeum, prochází lokalitami, kde se břidlice desítky let těžila a zpracovávala. Pozůstatky po těžbě ostatně najde pozorné oko návštěvníka všude. Na střechách, v ostění domů a starých stodol, na místních zahradách, v lesích na haldách… Návštěvníkům doporučujeme dbát výstražných tabulí.
Muzeum břidlice
Mlýnská strouha 230
Provozní doba:
Duben – červen a září – říjen: každou sobotu 10-13 hodin
Červenec a srpen: Úterý-sobota 10-13 hodin a 14-16hodin
Mimo uvedené dny a čas si můžete prohlídku muzea objednat na tel. č. 556 312 040 nebo 725 852 076.
Kontakt na provozovatele:
SVČ Budišov nad Budišovkou
Československé armády 325747 87 Budišov nad Budišovkou
http://svcbudisov.cz/muzeum-bridlice/
Josef Poljak
telefon: +420 608 790 022
telefon: +420 556 312 040
j.poljak.svc@budisovnb.cz
Jana Pavlů
Průvodkyně
telefon: +420 725 852 076
Návštěvní kniha:
Tento zážitek zatím nikdo nehodnotil.