BETLÉMÁŘSTVÍ NA ŠLUKNOVSKU

produkt

Provozuje: Muzeum Rumburk

Obec: Rumburk

Region: ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO

logo

Další fotografie:

•	Betlém rodiny Weickertových  - muzeum Rumburk
Jaroslav Blažek - současný řezbář Rumburk
Jaroslav blažek - současný řezbář
Spolek betlémářů v Jiříkově
Rodinný betlém pana Podzimka
Vánoční řezbaření Muzeum Rumburk
torzo Kiesslichova pohyblivého betlému z  Radniční ulice v Rumburku/ renovuje Jakub Hloušek/,
Vánoční řezbaření Muzeum Rumburk
Prohlídky betlému v Mikulášovicích
Betlém v kostele sv. Mikuláše  v Mikulášovicích
Betlém - Loreta Rumburk, kostel sv. Vavřince
Rumburk - kostel sv. Vavřince
Vánoční betlémy 2018/2019

BETLÉMÁŘSTVÍ NA ŠLUKNOVSKU

Výstavy a stavba betlémů, obnova tradice a řemesla řezbářství

Šluknovsko patřilo před rokem 1945 k regionům s velkou betlemářskou tradicí. V regionu zvaném kdysi Böhmisches Niederland (České Nizozemí) se hojně vyřezávali figurky a malovala plátna znázorňující krajinu v okolí Betléma. Jesličky se stavěly v kostelech i v soukromí. Jesličky vyráběli zdejší řezbáři zvláště ve 20. a 30. letech 20. století, kdy zde toto řemeslo zažilo zlatou dobu rozkvětu. Tradice stavby betlémů je zde mnohem starší, např. první betlemářský spolek ve střední Evropě vznikl roku 1852 ve Fukově. V Rumburku zas stával jeden z největších pohyblivých betlémů ve střední Evropě, budovala ho rodina Kiesslich, torzo se dochovalo v Muzeu Rumburk. První betlém ve Šluknovském výběžku byl postaven roku 1667, konkrétně v kostele sv. Václava ve Šluknově. Díky muzejním sbírkám, dochovaným kostelním betlémům a soudobým řezbářům se za jesličkami putuje i dnes a tím se zachovala tato specifická lidová tradice.

Fenomém Betlémařství (řezbařství) má bohatou historickou tradici a zároveň je tato tradice v současné době obnovována a ožívá na řadě míst v regionu především v období Adventu a trvá až do  Hromnic (2.2. - svátek Uvedení Páně do chrámu).

 

Seznam míst, kde lze betlémy navštívit:

 

Muzeum Rumburk

Pravidelně každý rok se koná začátkem Adventu Vánoční výstava betlémů - historické jesličky z muzejních sbírek a betlémy zapůjčené regionálními autory. Výstava se vždy zahajuje setkáním s místními řezbáři a ukázkami jejich tvorby: http://www.muzeumrumburk.cz/vystavy/betlemy

Z muzejních sbírek vystavujeme např. torzo Kiesslichova pohyblivého betlému z  Radniční ulice v Rumburku/ renovuje Jakub Hloušek/, figury Josefa Maye, skříňkový hornický betlém z pol. 17. století z Chebska, betlém současného řezbáře Ladislava Süsse  z Varnsdorfu, papírové betlémy Vojtěcha Kubašty (1914 – 1992), Josefa Führicha (1800 -1871).

Během roku je možné navštívit muzeum, kde jsou k vidění tyto betlémy:

  • Betlém rodiny Weickertových  – největší betlém v muzeu Rumburk, původní, stálá expozice v 1. patře muzea, z období třicátých let 20. století, autor postaviček pan Franz Xaver Schütz (1907 – 2000), zvířat Franz Herbrich (1894 -1949) z Království, malované pozadí  Eduard Kindermann (1867 -1949).
  • Velký skříňový betlém – vypůjčený od muzeum VDF, tvůrce Dominik Rudolf (1863 -1899)ze Studánky, 19. století
  • Betlém starokřečanského  řezbáře Floriana Liebsche (1865 – 1938)
  • Obraz krásnolipského malíře Augusta Frinda (1852 – 1924) „Večer Tříkrálový“, na kterém je znázorněn řezbář Florian Liebsch s rodinou při přestavování betlému na svátek Tří králů
  • Figurky a zvířata vyřezané v Českém Nizozemí /dříve se tak nazýval Šluknovský výběžek/
  • Skříňkové betlémy ze sbírek muzea

 

Spolek jiříkovských betlémářů

Ve výstavní místnosti Spolku jiříkovských betlemářů probíhá pravidelně v době adventní výstava betlémů. Zhlédnout je možné historické jesličky i díla současných řezbářů. Stálá expozice betlémů je umístěna v budově bývalé Spořitelny na náměstí v Jiříkově. Expozice betlémů je kromě doby Adventu  přístupná i celoročně – každou neděli  nebo po domluvě.

Kontaktní osoba Spolek jiříkovských betlémářů, Oldřich Podzimek tel. 736 482 500

Dále je možné v Jiříkově shlédnout soukromý betlém Petra Wittgrubera, volně přístupný - tel. 603 878 863.

Aktuální info zde FCB nebo na webu zde

 

Mikulášovice

V Kostele sv. Mikuláše v Mikulášovicích   je možné vidět v době Adventu původní kostelní betlém z roku 1927 , který vyřezal Franz Rosche z Rožan. Po letech, kdy byl nezvěstný, se dočkal záchrany a doplnění, od roku 2018 se opět staví téměř ve své původní  podobě.

Výstavu betlému pořádá Římskokatolická farnost Mikulášovice a Spolek Nixdorf. Kontaktní osoba Roman Klinger:  tel. 732 757 693.

Více na facebooku nebo webu spolku.

 

 

Dále je možné v době Adventu navštívit i tyto místa, kde se vystavují místní betlémy:

Rumburk - Klášterní betlém v kostele sv. Vavřince - Výstava kostelního betlému z roku 1922. Během vystavení se třikrát promění výjevy. Betlém je přístupný v rámci otevírací doby Lorety Rumburk. Dále je zde možné vidět: ambit - výstava betlémů vyrobených dětmi z MŠ a ZŠ na Šluknovsku a soukromé betlémy řezbářů – Jaroslav Blažek a Jiří Cobl st. (pohyblivý betlém).Více www.loretarumburk.cz

Šluknov - kostel sv. Václava a fara - Pro kostelní betlém z 20. a 30. let 20. století je typická betlémská krajina vytónovaná z barevných pilin.

Filipov - Bazilika minor P. Marie Pomocnice křesťanů  -  betlém přístupný i celoročně před a po mši, vždy v neděli a každého 13. dne v měsíci.

Lipová - Kostel sv. Šimona a Judy a Podstávkový dům

Dolní Poustevna -  Kostel sv. Michaela Archanděla

Velký Šenov - kostel sv. Bartoloměje

 

Kontakt na provozovatele:

Muzeum Rumburk

Vánoční řezbaření a výstava betlémů

Na Valech 401/4
408 01 Rumburk
tel.: +420 412 332 194

http://www.muzeumrumburk.cz/

Návštěvní kniha:

Tento zážitek zatím nikdo nehodnotil.

Vložit hodnocení

Zpráva může obsahovat maximalně 1000 znaků. Zbývá 1000 znaků.

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.