Staré recepty na ruční mýdla dostaly nový život

SÄCHSISCH-BÖHMISCHE SCHWEIZ  17. 04. 2018

Na kraji půvabné vesničky Růžová (latinsky Rubens), stojí penzion Růžák. Dříve to bývala obyčejná vesnická chalupa, ovšem s neobyčejnou půdou. Už je to pár let, co tu paní Hrachovcová našla tajemný ručně psaný sešitek s recepty na ruční výrobu mýdla.

img

Před válkou si mýdlo uměla vyrobit každá hospodyně, ale dnes... Bylo lákavé to zkusit. První várky se nedařily, hmota nemýdlovatěla, ale trpělivost přinesla - mýdlo. A ne ledajaké! Postupem času se k penzionu přistavěla budova Mýdlárny Rubens. Dnes tu vznikají jedinečná, za studena vyráběná přírodní mýdla z kokosového, olivového a palmového oleje s konzervantem z grapefruitových jader. Zbytek obstarají zdejší bylinky.

Mají tu mýdla snad na všechno – ale pozor – tahle mýdla nevoní umělými parfémy ani nemají tvar naducaných srdíček. Ručně krájené kostky s vyrytým R balené do přírodních materiálů nejsou určeny k provonění spodního prádla, ale – představte si – k mytí. A jak se ukazuje, velmi šetrnému a blahodárnému.

Nad hrncem podivné klihovaté tekutiny vám tu zůstane rozum stát. Z tohohle bude mýdlo? Paní Hrachovcová ale návštěvníky mýdlárny vede krok za krokem, vypráví o výrobním postupu, ukazuje přírodní barviva – třeba papriku, kari nebo kakao, nechá je vyrýt si R do už hotového mýdla, očichat bylinky, do sytosti se vynadívat – a věřte, že je nač. A můžete se sem přijet podívat jen tak, bez ohlášení, když budete mít cestu kolem.

Přírodní bylinková mýdla

Paní Miloslava Hrachovcová z obce Růžové, která se nachází v krásném prostředí Národního parku České Švýcarsko, získala certifikát za výrobu přírodních bylinkových mýdel, olejů a tuhých šamponů. Mýdla jsou vyráběna pouze z látek vyskytujících se v přírodě a ručně, tzv. zastudena, což zaručuje zachování všech výživných složek v mýdlech. Po předchozí dohodě je možné si objednat prohlídku  mýdlárny s výkladem a ukázkou výroby přírodního mýdla. Více...

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®

Krajina inspirující umělce již od romantismu, místo toulek poutníků a trampů. Region s jedinečnou přírodou, ale také oblast, kde žijí pracovití, podnikaví a tvořiví lidé, jejichž vztah k této krajině se jedinečným způsobem zrcadlí originalitě místních výrobků. Více...

Wählen Sie eine Region

mapa regionů

Kam dál

Abonnement der Neuigkeiten

Wollen Sie regelmäßig die Neuigkeiten und Einladungen zu geplanten Veranstaltungen erhalten, inspirierende Geschehnisse und Interviews erfahren? Dann genügt es, sich anzumelden.

Partner

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.