Prohlídka stálých expozic Muzea Blanenska

produkt

Betreibt: Muzeum Blanenska, příspěvková organizace

Gemeinde: Blansko

Region: MORAVSKÝ KRAS

logo

Weitere Fotos:

Muzeum Blanenska nabízí celoročně prohlídky stálých expozic na blanenském zámku, které jsou věnovány regionálním tématům. Muzeum se dlouhodobě zaměřuje na prehistorii regionu, které se věnuje archeologická expozice - Cesta do pravěku Blanenska. Jsou zde prezentovány artefakty od raného středověku až po dobu kamennou. Zmiňovány jsou vždy tradiční archeologické lokality, specificky především jeskynního charakteru. Velký prostor je zde věnován neandrtálcům v jeskyni Kůlna, neolitu v jeskyni Výpustek. Zajímavé nálezy z doby kamenné máme také z jeskyně Koňská jáma. Dobu bronzovou pak reprezentuje lokalita v okolí Bořitova. Pro starší dobu železnou máme v krasu unikátní lokalitu, kterou je jeskyně Býčí skála. V raném středověku pak osídlovali kras Slované a hojně se věnovali hutnění železa. Jako první v řadě je na prohlídkové trase zámku k vidění expozice blanenské umělecké litiny, která tradici zpracování dřeva udržela téměř do současnosti. Průřez výrobním sortimentem a představení procesu výroby litiny je chloubou stálých expozic blanenského muzea. V poslední místnosti expozice blanenské umělecké litiny se představuje průkopník a velký propagátor Moravského krasu Hugo František Salm, který se spolu s Karlem Ludvíkem z Reichenbachu zasloužil o světový věhlas Blanska a zde vyráběné litiny. V blanenských slévárnách působil také Jindřich Wankel. Pracoval zde jako podnikový lékař, ale propadl kouzlu Moravského krasu a věnoval se archeologii, paleontologii a speleologii. S rodinou Salmů byl v úzkém kontaktu a i díky nim mohl v krasu objevovat a zkoumat. Jindřich Wankel objevil slavné naleziště v Býčí skále a na svou dobu ho velice pečlivě a erudovaně popsal. Jindřichu Wanklovi a dalším badatelům v Moravském krasu je věnována stálá expozice Obrazy z Moravského Švýcarska a jeho minulosti. Z expozice věnované bádání a přírodě Moravského krasu náštěvníci přecházejí přes ochoz do zachovalých historických interiérů blanenského zámku s kazetovým obložením a stropy. Poslední úpravy budovy zámku jsou zásluhou právě rodiny Salmů.

 

Stálé expozice jsou v zámku v sezoně (duben-říjen) otevřeny od úterý do neděle a mimo sezonu (listopad-březen) od úterý do soboty, vždy od 10 do 17 hodin. V muzeu je k dispozici archeologická herna a ke všem stálým expozicím nabízíme také interaktivní prvky pro děti. V muzeiním obchodě se snažíme návštěvníkům nabízet regionální sortiment, pořádáme doplňkové kulturní akce jako Velikonoční prohlídky zámku s ukázkami tradičních řemesel nebo nově také Vánoční jarmark na nádvoří zámku.

 

 

Kontakt zum Betreiber:

Muzeum Blanenska, příspěvková organizace

Zámek 1/1
678 01 Blansko
https://https://www.muzeum-blanenska.cz/

Mgr.Bc. Pavlína Komínková

telefon: 778722278

Gästebuch:

Diese Erlebnis was noch nicht Bewertet

Bewertung einfügen

Die Nachricht kann max. 1000 Zeichen umfassen. Noch 1000 Zeichen.

Wählen Sie eine Region

mapa regionů

Kam dál

Abonnement der Neuigkeiten

Wollen Sie regelmäßig die Neuigkeiten und Einladungen zu geplanten Veranstaltungen erhalten, inspirierende Geschehnisse und Interviews erfahren? Dann genügt es, sich anzumelden.

Partner

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.