Pražský Vyšehrad přivítal nejen proměny naší vlasti, ale také přes 30 regionálních výrobců

ARZ  11. 05. 2015

V sobotu 9. května byl na Vyšehradě za velkého zájmu přibližně jednoho tisíce návštěvníků slavnostně zahájen již 7. ročník národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn.“

img

Putování nových proměn požehnal děkan Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Tomáš Holub. Pod dohledem prof. MUDr. Jana Pirka proběhlo setkání symbolů výstavy – kamenných srdcí všech 11 zúčastněných krajů. Poctu stromům pronesl známý botanik Mgr. Václav Větvička. Poté se stovky návštěvníků za hezkého jarního počasí vydaly ke stánkům jednotlivých krajů, kde pro ně byly připraveny zajímavé prezentace a mnohdy i ochutnávky krajových specialit. Po chutných koláčích i domácích uzeninách či zavařeninách se „jen zaprášilo“. Každý jednotlivý kraj se zde právem pochlubil tím nejlepším.

Rodiny s dětmi si odnášely zajímavé tipy na výlety a zjišťovaly, jak dobře znají svou vlast. Během celého dne měli návštěvníci možnost navštívit přes 30 stánků s výrobky, které právem nesou regionální značky kvality. Mohli jsme nejen ochutnat skvělé české a moravské pochoutky a nápoje, ale vyzkoušet si např. výrobu ručního papíru, navlékání skleněných perliček nebo výrobu mýdla. Na celodenní akci se nenudily ani děti. Bohatý program byl ve znamení her s tematikou Vyšehradu a Mé vlasti a tvořivé ratolesti si mohly vyrobit např. vlastní tričko, či přáníčko ke Dni matek. Ty nejšikovnější si odnesly i hezké ceny.

Zájemcům o historii se naskytla jedinečná možnost si zdarma a s kvalifikovanými průvodci prohlédnout vyšehradské památky. Výjimečně pro tuto zvláštní příležitost byl od 14.30 do 16.30 otevřen Slavín.Odpoledne bylo ve znamení zábavy a odpočinku. Ve 14 hodin „rozehnal“ mraky nad Vyšehradem svými nestárnoucími písněmi Spirituál kvintet. Zaplněné hlediště si zpívalo s kapelou, která letos oslaví neuvěřitelných 55 let od svého vzniku. Po 15. hodině na scénu nastoupili studenti Konzervatoře Jana Deyla s programem sestaveným výhradně z písní Karla Kryla, ve třech se k nim připojil i vyšehradský patriot Daniel Landa. Kulturní program vyvrcholil v bazilice sv. Petra a Pavla, kde od 17 hodin zazněly duchovní skladby v podání sborů Canto Carso a RadHost. V 18 hodin si všichni tvůrci i příznivci projektu „Má vlast cestami proměn“ symbolicky přiťukli sklenkou vzácného vyšehradského vína a popřáli tak výstavě hodně zdaru na jejím putování v roce 2015.

Výstavu si můžete prohlédnout na Vyšehradě před Starým purkrabstvím do 15. června. Poté bude rozdělena do jednotlivých kolekcí a vydá se na svou celoroční pouť po celé naší zemi. Letos poprvé je po dobu setrvání výstavy na Vyšehradě připraven i doprovodný odborný program zaměřený na urbanismus, krajinářství a zahradní architekturu.

Přijďte se i vy podívat a inspirovat se krásnými proměnami zdánlivě neznámých koutů naší české a moravské země a … budete-li mít štěstí, setkáte se zde, tak jako my včera, s bájnou kněžnou Libuší a její družinou. A i když neuvidíte Libuši, přesvědčíte se, že v Čechách, na Moravě i ve Slezsku se díky lidem, jimž není lhostejný osud prostředí, v němž žijeme a které předáme dalším generacím, dějí proměny někdy až zázračné.

Fotogalerie

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.