Beránčí kožíšek a Šperky od pastýřky

produkt

Dodává: Gabriela Žitníková

Obec: Nový Jičín

Region: BESKYDY

logo

Další fotografie:

Dílna U beránka

je sociální podnik, který se pokouší uvést do praxe principy sociálního zemědělství v rámci aktivit na zemědělské usedlosti Bludička v Bludovicích u Nového Jičína. Dílna vznikla se záměrem vystavět na nevyužitém potenciálu chovu ohroženého starobylého plemene původní Valašské ovce smysluplné pracovní pozice pro osoby se zdravotním hendikepem a nabídnout tak společnosti nové produkty a služby v rámci agroturistiky na venkově. V současné době zde našly práci 4 osoby se zdravotním postižením. Prvními certifikovanými výrobky jsou originální plstěné šperky vznikající metodou suchého plstění s názvem "Šperky od pastýřky" a ručně zpracovávaná vlna, která je pod názvem "Beránčí kožíšek" součástí kreativních balíčků pro kreativce různého věku. Partnery sociálního podniku jsou spolek Venkovská škola Bludička, z.s. a chov původní Valašské ovce pana Radovana Žitníka. Dílnu U beránka provozuje jako OSVČ Gabriela Žitníková.

Vlna z Valašské ovce

Vlna, která je hlavním materiálem pro výrobu produktů z Dílny U beránka, pochází z ovcí původního starobylého plemene Valašská ovce, kterému ještě nedávno hrozilo vyhynutí. Tyto ovečky chová rodina Žitníkových v čisté formě v rodinném hospodářství od roku 1998, kdy se zapojila do její záchrany. Vlna z Valašek je pro svou hrubost v dnešním světě považována za odpad. "Uvědomila jsem si, že jediný způsob, jak náhled na vlnu z našich oveček změnit, je vdechnout jí nové využití. Naučila jsem se proto naše ovce stříhat ručními nůžkami, vlnu ručně prát, sušit, barvit ... Skrze metodu suchého plstění jsem začala tvořit originální šperky, nesoucí v sobě příběh ovečky Valašky, která dala valašské krajině malebnost a nepopsatelné "genius loci". Postupně se mi na mysl vkrádala myšlenka zpracování vlny navázat na vznik nového sociálního podniku a vytvořit pracovní příležitost pro lidi se zdravotním hendikepem. A tak se zrodila Dílna U beránka a další produkt v podobě kreativních balíčků s názvem Beránčí kožíšek," říká Gabriela Žitníková

Zakoupením výrobku je podpořena práce osob se zdravotním hendikepem, chov původní Valašské ovce a myšlenka tzv. sociálního zemědělství.

Děkujeme všem, kteří umožnili vznik Dílny U beránka.

Propagační letáček Dílna U beránka

Kontakt na výrobce:

Gabriela Žitníková

Dílna U beránka

Bludovice 9
741 01 Nový Jičín
tel.: 556704046

http://www.beranek.pageride.cz

Prodejní místa:

na usedlosti Bludička
Venkovské trojhalí v Ostravě
Velikonoční a Vánoční jarmark v Ostravě Porubě
Den sociálních služeb města Nový Jičín
Den země města Nový Jičín
akce spolku Venkovská škola Bludička, z.s. 

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.