Příborská freudovka

produkt

Dodává: Jana Karbanová

Obec: Příbor

Region: BESKYDY

logo

Další fotografie:

Sigmund Freud, kterého zná celý svět, v roce 1896 poprvé použil pojmu "psychoanalýza". Snažil se vypátrat utajené duševní děje a ve své vědecké a klinické praxi se Freud zaměřil na studium nevědomí. Narodil se ve středověkém městě Příboře 6.5.1856, kde rodina žila do 3 let jeho věku. Z dopisu příborskému starostovi v roce 1931: "Jsem si jist: Hluboko ve mně skryto zůstalo to příborské šťastné dítě, prvorozenec mladé matky, jenž přijal z tohoto ovzduší a z této půdy první nesmazatelné dojmy." Příbor, rodné město Sigmunda Freuda, byl založen v roce 1251 nad břehem Lubiny. Je lemován krásnou scenérií předhůří Beskyd s vyhlídkou na horu Radhošť, hrad Hukvaldy a Štramberskou Trúbu. Na severovýchodní straně Hončovou hůrkou, sopkou, ze které ještě v 18. století odvážely vozy polodrahokamy do Vídně ke zpracování.

V tomto malém městečku s historickou tradicí se mimo jiné vyráběly a prodávaly bylinné likéry, a to přímo v blízkosti Freudova rodného domu. Z ústního podání víme, že byl jedním z vážených degustátorů i Jákob Freud, otec slavného psychoanalityka. Jeden ze starých receptů této likérky se dochoval a dnes je opět v prodeji pod názvem "Příborská freudovka". Tato lihovina je složena z macerátu ze směsi 10 bylin, vody, jemného rafinovaného lihu a rafinovaného cukru.

Příborská freudovka od Jany Karbanové:
Jeden ze starých receptů této likérky: Příborská freudovka je speciální bylinný likér, který je připraven dle původní receptury. Na trh je distribuován ve dvou typech lahví z čirého skla. Menší tzv. plácačka je v obsahu 0,2 l a je opatřena dobovým porcelánovým uzávěrem s plombou a kolkem. Větší láhev pojme obsahově 0,7 l tekutiny, je uzavřena kovovou šroubovací uzavírkou a rovněž opatřena plombou a kolkem. Zadní strany lahví jsou opatřeny českým popisem. Půvab malé, poněkud roztomilejší a praktičtější "plácačky" i větší hranaté láhve s obsahem tekutého moku podtrhuje papírová visačka ve dvou jazykových mutacích.

Kontakt na výrobce:

Jana Karbanová

Výhradní distributor

742 58 Příbor
tel.: 736776652


Pálenice Zubří s.r.o.

Výrobce

Prodejní místa:

TIC Příbor
Adresa: Jičínská 54, Příbor 
tel.: +420 556455444

Dárková síň
Adresa: náměstí Sigmunda Freuda 32, Příbor

Vinotéka U Penny
Adresa: Lidická 480, Příbor
tel.: +420731759156

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.