BRNĚNSKO originální produkt®
Kde se cesty mnoha lidí spojí, kde se dějiny píší, kde vinohrady cesty lemují a kde mysl i tělo se tím nejlepším občerství a rozjitřená mysl žhavým sluncem nedá v noci spát ... kde ostatní vytvářejí tradiční a tvoří nové, my tradici žijeme… to je Brněnsko.
Vildenberské pivo
Piva produkovaná v pivovaru ve Viničných Šumicích, klasická výroba piva s tradiční technologií.
Proč zrovna pivo Vildenberg?
Tento název vzešel z ankety, kdy ze 110 respondentů přes 80 % favorizovalo právě název Vildenberg.
Dříve patřil název Vildenberk hradu, který se nacházel nedaleko dnešní Hradské restaurace. Hrad Vildenberk patřil ve středověku k největším hradům na Moravě. Jméno získal po svém zakladateli, kterým je pravděpodobně Půta z Vildenberka. Po rodu pánů z Vildenberku koupil hrad markrabě Jošt Lucemburský, který však hrad rozprodal. Kamenné zdivo bylo použito na stavbu kostela v nedalekých Pozořicích a také na stavbu některých tvrzí v Pozořicích a Kovalovicích.
Jak to všechno začalo?
Šumický pivovar se začal budovat na sklonku roku 2013. Vše začalo bouracími a zednickými pracemi. Ty trvaly přibližně do konce května 2014. Během této doby bylo upraveno celé přízemí (sklepy) Hradské restaurace tak, aby byly splněny náročné hygienicko-technologické požadavky daného provozu.
Od června probíhal návoz technologie a montáž firmou Strojtep (Chotěboř).
V čem vaříme?
Celá technologie je nerezová. Zde je pár základních technických údajů:
- varna 5 hl
- ohřev parou
- tři otevřené spilky po 10 hl
- sedm ležáckých tanků o jednotlivé kapacitě 10 hl
- tři přetlačné tanky každý o kapacitě 5 hl
Jak a z čeho vaříme?
Pivo je vařeno tradičním způsobem převážně z moravských a českých surovin – slad ze sladovny Záhlinice (tradiční humnová sladovna), Žatecký chmel, pivovarské kvasnice a voda.
Proces výroby piva trvá přibližně 4–8 týdnů dle stupňovitosti piva. Výroba piva začíná na varně, kde v průběhu 8 hodin dojde k uvaření mladiny (rozštěpení škrobů na cukry ze sladu, chmelení atd.). Ta je následně zchlazena a přečerpána do spilek. Zde se přidají pivovarské kvasnice a po dobu 4 – 6 dnů kvasinky prokvašují cukry na alkohol při teplotě 10 st. Následně jsou kvasnice odděleny (dále se použijí) a pivo je přetaženo do ležáckých tanků. Zde se nechá při teplotě kolem dvou stupňů 3 – 8 týdnů zrát. Z ležáckých tanků bude pivo přetaženo do přetlačných tanků, odkud půjde přímo na výčep, nebo se bude sudovat (KEG sudy 15, 30 a 50 l) anebo lahvovat (PET láhve 1,5 l).
A výsledek?
Piva jsou nabízena nefiltrovaná a nepasterovaná. Díky čemuž si pivo zachová svou plnou chuť, vitamíny, minerální látky a živé kultury. Pivo se vaří (dle vlastních receptur), s renomovaným sládkem s dlouholetou praxí a zkušenostmi v oboru.
- Vildenberg světlý ležák (obsah alkoholu 5,2% obj.)
- Vildenberský Zlaťák 11° (obsah alkoholu 4,8% obj.)
- Speciál dle nabídky
Kontakt na výrobce:
Ing. Aleš Šmerda – Šumický pivovar
Viničné Šumice 389664 06 Viničné Šumice
tel.: 603507086
ales.smerda@centrum.cz
https://www.vildenberg.cz/