Autorská keramika pálená v peci otápěné dřevem

produkt

Dodává: Alena Šumová - Ateliér U.M Ě

Obec: Levín

Region: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ

logo

Další fotografie:

Autorská keramika
Autorská keramika
Autorská keramika
Autorská keramika
Autorská keramika

"Jak fascinující - vzít kus hlíny, která provází každý náš krok, vytvořit konvičku, hrnek nebo misku. Doobléknout je glazurou, nechat slinout ohněm a pak už jen vychutnávat. Inspiruje mě příroda a dávnověk. Lákají mě živé glazury, kované doplňky, netradiční technologie a vše, co je jen trochu jiné než normální.

Když jsem poprvé v jižních Čechách na vlastní „kůži“ zažila výpal živým ohněm, tak jsem věděla, že chci přejít od elektrické pece na pec otápěnou dřevem. Vše si dělám po svém a těším se na každou nově otevřenou pec. Mými průvodci a pomocníky jsou hlína, voda, oheň a náhoda."

 

Postup

Většina výrobků začíná svou cestu na hrnčířském kruhu, pak jsou ručně dotvářené. Po částečném zaschnutí se výrobek zbavuje hlíny a lepí se ouška, nožky. Vyschlé a začištěné se přežahují (první výpal na cca 1000 °C). Střep je připraven na glazování. Glazury si připravuje paní Šumová sama s použitím materiálu z místních zdrojů (jíly, popely). Po glazování přichází na řadu pálení. Výrobky prochází v peci na dřevo vysokou teplotou (až 1 300°C), díky které získávají hutný, slinutý, nenasákavý střep.

Výpal

Výpal ohněm je jedno velké dobrodružství, jehož výsledek nelze nikdy dopředu odhadnout. Záleží na mnoha okolnostech - na druhu použitého dřeva, jeho vlhkosti, naložení pece, umístění výrobků, délce výpalu a i počasí má na výsledek zásadní vliv. Každý výpal skýtá nějaké překvapení a právě nevypočitatelnost je pro mě důvodem, proč pálit živým ohněm.

Dílna

Nachází se v kouzelném městyse Levín u Litoměřic, kde je možné si keramiku přímo zakoupit. Potkat ji můžete na různých jarmarcích, festivalech čaje a jídla.

 

Kontakt na výrobce:

Alena Šumová - Ateliér U.M Ě

Ateliér U.M Ě

Levín 60
411 45 Levín
tel.: +420 720 489 876

http://www.keramikasumo.cz

Alena Šumová

telefon: +420 720 489 876

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.