Prastaré řemeslo ožívá

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ  21. 09. 2015

Dílna ručního papíru byla vybudována s cílem oživit prastaré řemeslo výroby ručního papíru a umožnit člověku třetího tisíciletí vyzkoušet si, že neztratilo nic na své originalitě, kráse ani užitku. Výrobky z dílny ručního papíru zajišťují originalitu a jedinečnost, neboť u ruční výroby je prakticky nemožné vyrobit duplikát.

img

A jak to vše začalo… Zakladatelkou Občanského sdružení dílna ručního papíru v Litoměřicích je paní Ing. Irena Štyrandová. K výrobě papíru se dostala díky svému muži, který je také nadšencem oboru papírenství. Jak říká stále pozitivně naladěná paní Štyrandová: „Papír je můj život a můj život je papír“, což dokazuje svou „papírovou“ iniciativou nejen ve sdružení. Dílna ručního papíru sídlí ve věži původního hradebního opevnění v Litoměřicích, známých jako perla severu. Založena byla v roce 2003 společně s nadšenci, výtvarníky a technology s cílem předat celoživotní profesi i zájmové zkušenosti s tradiční výrobou ručního papíru. O tom, že sdružení předává zkušenosti dalším generacím a široké veřejnosti, není pochyb. Během roku jsou pořádány exkurze, workshopy, výstavy a nejrůznější akce. V loňském roce přišli členové ruční dílny s novým projektem zaměřeným na dobročinnou aukci s názvem Židle pro Hospic sv. Štěpána, na základě kterého se v letošním roce uskutečnil podobný projekt Rámy pro Hospic sv. Štěpána.

I Dílna ručního papíru se nyní může pyšnit označením ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®. Toto označení získal její ruční papír a drobné dárky z ručního papíru. Konkrétně jde např. o archy ručního papíru různých formátů, tradiční artikl jako jsou obálky, dopisní papíry, přání s rozličnými motivy, knihy, záložky do knih a spoustu dalších originálních výrobků.

Na vaši návštěvu se v dílně velice těší. I vy si můžete vyrobit svůj jedinečný papír či papírový dárek, který potěší nejen vás. A jak dodává paní Irena Štyrandová: „Svůj první papír jsem zkusila vyrobit z kopřiv a povedl se!“.

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.