ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®
Krajina inspirující umělce již od romantismu, místo toulek poutníků a trampů. Region s jedinečnou přírodou, ale také oblast, kde žijí pracovití, podnikaví a tvořiví lidé, jejichž vztah k této krajině se jedinečným způsobem zrcadlí originalitě místních výrobků.
Koordinátoři regionálních značek v ČR a na Slovensku se sešli v Brně
BRNO – Ve dnech 12.-14.10. proběhlo v Brně setkání koordinátorů regionálních značek v ČR a na Slovensku, které mělo za cíl výměnu zkušeností nejen mezi českými, ale i slovenskými regiony a prohloubení spolupráce mezi nimi.
Brněnské setkání bylo zorganizováno národními koordinátorkami ARZ Terezou Wyderkou a Ivou Dykovou. Mezi účastníky byli regionální koordinátoři deseti regionů sdružených v ARZ, dále zástupci Sdružení Český Ráj a Tradice Bílých Karpat a zástupci Slovenska. Na setkání se představily i čtyři regiony, které mají zájem o zavedení regionální značky – České Švýcarsko, Jeseníky, Prácheňsko a Český Západ.
Zástupci Slovenska (Alexandra Dubničková za REC Slovensko, Michal Tvrdoň za regiony Kysuce a Záhorie, a František Mach za region Malé Karpaty) seznámili ostatní s jejich systémem značení a s aktuální situací ve třech slovenských regionech, kde již značení probíhá.
Čeští regionální koordinátoři prezentovali své zkušenosti týkající se fungování regionální značky v jejich regionech, především co se týká financování a udržitelnosti značení.
V rámci toho setkání byla navrhnuta spolupráce s Národní sítí místních akčních skupin a s organizací Trast pro ekonomiku a společnost.
Účastníci setkání byli také seznámeni s typy podpory regionální produkce v zahraničí a s příklady zahraničních regionálních značek. Diskutovalo se nad tématy, na které je potřeba se zaměřit při získávání zahraničních zkušeností.
Poslední den setkání byl věnován exkurzi k výrobcům s regionální značkou do Moravského krasu.
Setkání proběhlo v rámci projektu „Sdílení zkušeností a vytvoření mezinárodní platformy v oblasti podpory regionálních produktů“, spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu v Operačním programu lidské zdroje a zaměstnanost (č. CZ.1.04/5.1.01/12.00120).