Originální dřevěný nábytek organických tvarů

produkt

Dodává: Miloš Doležal - Elwira

Obec: Děčín

Region: ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO

logo

Další fotografie:

... Jedinečností a specializací výrobků atelieru Elwira je to, že každý kus je originál a je tvořen z velké části ručním opracováním. Dá se říci, že není nikdy možné vyrobit ten samý kus naprosto stejně...

 

Rád bych Vám představil a řekl něco blížeji o Ateliéru Elwira.

Jmenuji se Miloš Josef Doležal a stál jsem kolem roku 1999 u jeho zrodu. Na samém počátku převažovala tvorba fotografická, až o pár let později v jednom  bukovém lese, na úpatí hory Jedlové, přišel nápad a následně tvorba zaměřená na umělecko-řemeslné zpracování dřeva. Nyní se Atelier zabývá převážně tvorbou a výrobou z místních surovin, jako např.dřevo, kámen, papír a jiné převážně přírodní materiály. V Atelieru se schází a tvoří ruzní lidé, různých věkových skupin a je nadále otevřen všem, kteří touží poznat práci a tvorbu s našimi místními dřevinami a dalšími materiály. V budoucnu si přejeme naše aktivity, moudrosti a znalosti předávat hlavně dětem, ve formě besed, přednášek, praktických kurzů-workshopů.

V současné době se zaměřujeme na ručně vyráběné dřevěné soliterní organické kusy nábytku. Jedná se převážně o konferenční stoly, stolky, lavice, lavičky, seslice, netradiční židle, postele, ale i zahradní nábytek, zahradní inventář jako sochy, zvířátka, lávky, altánky. Dále bytové doplňky, drobné upomínkové předměty.

Při výrobě se používají dřevěné celistvé kusy masivu, které mnohdy pro klasickou výrobu dřevěného nábytku nejsou vhodné, protože mají suky či atypický tvar.

Jedinečností a specializací výrobků atelieru Elwira je to, že každý kus je originál a je tvořen z velké části ručním opracováním. Dá se říci, že není nikdy možné vyrobit ten samý kus naprosto stejně. Neboť  tvar, kresba dřeva a další vlastnosti materiálu jsou vždy trochu rozdílné tím, kde a za jakých podmínek stromy rostly.

Při realizaci povětšinou respektujeme tvar kmene či kusu dřeva tak jak narostl, opracováváme ho tak, aby co nejméně rušil strukturu a původní tvar. Při výrobě velmi rádi používáme i jednotlivé větve a solitérní kusy kmenů, pařezů atp. Sám za sebe při výběru vhodného kusu ctím a vnímám, jak strom po mnohá desetiletí rostl, vyvíjel se, které překážky mu na cestě růstu znesnadňovaly život avšak tvořily jeho strukturu originální a jedinečnou. Takto vzniká také série stolků, lavic, seslic, bytových i zahradních doplňků s různými tvary zvířecích i pohádkových motivů. Například ryb, ptáků, koček, vodníků, andělů. 

Například čajové stolky je možné vyrobit od miniaturních meditačních exemplářů až po větší čajové stoly do čajoven či jiných větších prostor, na kterých lze hrát společenské hry nebo hodovat. Vždy záleží na představě a požadavku zákazníka. Je vhodné (po vzájemné konzultaci) společně soliterní kus vybrat a nakreslit si výchozí tvar, který rezonuje s vaší představou s vaším vnitřním světem a moudrostí. Vyrobené předměty Atelieru Elwira již dělají službu i radost nejen v Čechách, ale i v několika cizích zemích. 

K moření a natírání výrobků jsou ze zásady používány pouze ekologicky šetrné a zdravotně nezávadné barvy, mořidla, přírodní oleje a vosky, které také mají atest k moření dětských hraček. Například čistý lněný olej, makový olej, včelí vosk, přírodní teakový olej apod.

Jak bylo již zmíněno, k výrobě používáme různé druhy místních dřevin  - lípa, ořech, borovice, smrk, jabloň, třešeň, bříza, javor, dub, buk, jilm, meruňka, švestka apod. V době, kdy na trhu dominuje nábytek a bytové doplňky z lamina a plastů, vám nabízí atelier Elwira poctivé a kvalitně zpracované dřevo, které je nejen krásné, ale také zdravé a je-li citlivě využito, instalováno a opečováváno, dokáže vnést pocit opravdové pohody do vašich domovů.

Alespoň takto mi to bylo při zpětné vazbě prezentováno.

Přeji si tedy z celého srdce za Atelier Elwira, pokud se k Vám náš výrobek v budoucnu zatoulá, aby malým dílem přispěl k pohodě a míru nejen ve vašich domovech, ale pokud možno i na celém světě. Proto Vás tímto na závěr prosím a žádám, zvažte vždy vícekráte smysl a význam pokácení našich mnohdy překrásných živých přátel. Stromů. V této době motorových pil jest tak rychlé a snadné skončit to, co po desetiletí, mnohdy i staletí příroda tvořila, ale  mnohdy i  tvrdě vybrušovala a zkoušela svými veškerými živly. Pokud je to možné, ochraňujte moudře všechny tyto živé bytosti jako by to byla vaše rodina.

S úctou Miloš Josef Doležal

 

Některé z výrobků a solitérních hoblovaných kusů Atelieru Elwira si je možno prohlédnout v soukromé Galerii Variat v Nerudově ulici č.248 v České Kamenici (od náměstí vzhůru přes řeku, cca 150m vlevo). 

Je zde také možno si po telefonické domluvě osahat druh dřeva, který Vás osloví a poté si Váš vysněný návrh můžete sami na desku nebo fošnu načrtnout či například zkonzultovat případný jiný postup při výrobě.

Kontakt na výrobce:

Miloš Doležal - Elwira

Korespondenční adresa

Stoliční 1205/6
405 02 Děčín
tel.: 776170334

http://www.elwira.cz/
http://zchramuprirody.webnode.cz/

Galerie Variat - možno prohlédnout některé kusy

Nerudova 248
Česká Kamenice

Miloš Doležal

telefon: 776170334

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.