Staré recepty na ruční mýdla dostaly nový život

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO  17. 04. 2018

Na kraji půvabné vesničky Růžová (latinsky Rubens), stojí penzion Růžák. Dříve to bývala obyčejná vesnická chalupa, ovšem s neobyčejnou půdou. Už je to pár let, co tu paní Hrachovcová našla tajemný ručně psaný sešitek s recepty na ruční výrobu mýdla.

img

Před válkou si mýdlo uměla vyrobit každá hospodyně, ale dnes... Bylo lákavé to zkusit. První várky se nedařily, hmota nemýdlovatěla, ale trpělivost přinesla - mýdlo. A ne ledajaké! Postupem času se k penzionu přistavěla budova Mýdlárny Rubens. Dnes tu vznikají jedinečná, za studena vyráběná přírodní mýdla z kokosového, olivového a palmového oleje s konzervantem z grapefruitových jader. Zbytek obstarají zdejší bylinky.

Mají tu mýdla snad na všechno – ale pozor – tahle mýdla nevoní umělými parfémy ani nemají tvar naducaných srdíček. Ručně krájené kostky s vyrytým R balené do přírodních materiálů nejsou určeny k provonění spodního prádla, ale – představte si – k mytí. A jak se ukazuje, velmi šetrnému a blahodárnému.

Nad hrncem podivné klihovaté tekutiny vám tu zůstane rozum stát. Z tohohle bude mýdlo? Paní Hrachovcová ale návštěvníky mýdlárny vede krok za krokem, vypráví o výrobním postupu, ukazuje přírodní barviva – třeba papriku, kari nebo kakao, nechá je vyrýt si R do už hotového mýdla, očichat bylinky, do sytosti se vynadívat – a věřte, že je nač. A můžete se sem přijet podívat jen tak, bez ohlášení, když budete mít cestu kolem.

Přírodní bylinková mýdla

Paní Miloslava Hrachovcová z obce Růžové, která se nachází v krásném prostředí Národního parku České Švýcarsko, získala certifikát za výrobu přírodních bylinkových mýdel, olejů a tuhých šamponů. Mýdla jsou vyráběna pouze z látek vyskytujících se v přírodě a ručně, tzv. zastudena, což zaručuje zachování všech výživných složek v mýdlech. Po předchozí dohodě je možné si objednat prohlídku  mýdlárny s výkladem a ukázkou výroby přírodního mýdla. Více...

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®

Krajina inspirující umělce již od romantismu, místo toulek poutníků a trampů. Region s jedinečnou přírodou, ale také oblast, kde žijí pracovití, podnikaví a tvořiví lidé, jejichž vztah k této krajině se jedinečným způsobem zrcadlí originalitě místních výrobků.

 

Více na www.branadocech.cz

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.