Českosaské Švýcarsko má své první certifikované výrobky

SÄCHSISCH-BÖHMISCHE SCHWEIZ  18. 06. 2010

Právě dnes proběhlo v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě slavnostní předání certifikátů prvním dvanácti regionálním výrobkům a jejich výrobcům a současně se tak turistický region Českosaské Švýcarsko definitivně zařazuje jako dvanáctý v pořadí ( a jako druhý příhraniční region) do celorepublikové sítě oblastí s regionální značkou.

„Smyslem certifikace regionálních výrobků je zviditelnění tradičních regionů (známých např. svou zachovalou přírodou, zdravým prostředím, lidovými tradicemi) a především má za cíl pomoci živnostníkům a malým firmám s propagací a reklamou jejich produkce, s odbytem jejich produktů“, vysvětluje Marek Mráz ze společnosti České Švýcarsko a dodává:“Místní výrobky jsou výjimečné svou vazbou na region, na jeho charakter, tradice, kulturu či historii a svojí jedinečností mají velký potenciál v cestovním ruchu. Proto se zavádějí regionální značky pro místní produkty jako jedna z možností účinné podpory místní ekonomiky.“

Certifikace je určena zpravidla pro řemeslné nebo umělecké výrobky, potraviny nebo zemědělské a přírodní produkty. Žádost o udělení certifikace pro výrobek si mohl podat jakýkoliv výrobce, ale aby získal certifikaci musel splňovat několik podmínek/kritérií jako například: výrobek musí být vyrobený v regionu (to platí i pro sídlo výrobce), musí být kvalitní, ekologicky nezávadný a dále se hodnotili i další jedinečné vlastnosti výrobku jako např.: tradice, ruční výroba, spojitost s regionem či potenciál stát se atraktivním turistickým suvenýrem apod.
Nakonec desetičlenná certifikační komise (složená z deseti zástupců: regionálního koordinátora společnosti České Švýcarsko o.p.s., Asociace regionální značky, MAS Šluknovsko, zástupců státní správy a samosprávy i výrobců) vybrala 10 výrobců z Českého a 2 výrobce ze Saského Švýcarska s těmito výrobky:

• Mikovské nože z Mikulášovic
• Děčínská jeřabinka (pálenka) od firmy Valdemar
Grešík – Natura s.r.o.
• Přírodní bylinková mýdla z mýdlárny Rubens v Růžové
• Přírodní kosmetika z Vlčí hory (Krásná Lípa) od firmy
Nobilis Tilia
• Nebočadská keramika z chráněné dílny Jurta v Děčíně
• Pivo Kocour z Varnsdorfu
• Kozí sýr z farmy Žofín v Horním Podluží
• Ručně malované sklo z Mikulášovic
• Autorské šperky od pana Herzlíka z České Kamenice
• Dřevěné spony a hřebeny od pana Kříže z Varnsdorfu
• Sochy a pískové předměty z labského pískovce – od
německého výrobce z obce Dorf Wehlen –
Minuaturpark Saské Švýcarsko
• Naundorfer Obstbrand – saská pálenka


Návštěvníci Českosaského Švýcarska se mohou již o hlavní turistické sezóně potěšit zajímavými regionálními výrobky a suvenýry, které lze zakoupit buď přímo u výrobců nebo v informačních střediscích národního parku České Švýcarsko – v Krásné Lípě,Jetřichovicích či v Dolní Chřibské .

 

 Zdroj: České Švýcarsko, o.p.s.

Wählen Sie eine Region

mapa regionů

Abonnement der Neuigkeiten

Wollen Sie regelmäßig die Neuigkeiten und Einladungen zu geplanten Veranstaltungen erhalten, inspirierende Geschehnisse und Interviews erfahren? Dann genügt es, sich anzumelden.

Regionaler Koordinator der Marke

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.