Jaro ve znamení nových certifikátů v Českém Švýcarsku

SÄCHSISCH-BÖHMISCHE SCHWEIZ  26. 06. 2017

V Krásné Lípě proběhlo 24.5.2017 již 12. kolo certifikace regionálních výrobků a mezi výrobky se značkou „Českosaské Švýcarsko regionální produkt“ tak nyní nově patří: BBCidre z Českého Švýcarska vyráběný z jablek ze severních Čech. Dále originální dřevěné suvenýry z Českého Švýcarska z Atelieru Elwira a vyšívané textilní výrobky s motivy z Českosaského Švýcarska od paní Mészarosové z Varnsdorfu. Máme také 3 nově certifikované zážitky – tradiční akce ve Šluknovském výběžku – Zámecké slavnosti, úzce spjaté se zámkem Šluknov, dřevosochání na Lipovském dřeváku a dále Naučnou Köglerovu stezku v okolí Krásné Lípy.

img

Nové regionální výrobky z Českosaského Švýcarska

 

V  Krásné Lípě proběhlo 24.5.2017 již 12. kolo certifikace regionálních výrobků a mezi výrobky se značkou „Českosaské Švýcarsko regionální produkt“ tak nyní nově patří: BBCidre z Českého Švýcarska vyráběný z jablek ze severních Čech. Dále originální dřevěné suvenýry z Českého Švýcarska z Atelieru Elwira a vyšívané textilní výrobky s motivy z Českosaského Švýcarska od paní Mészarosové z Varnsdorfu.

Máme také 3 nově certifikované zážitky – tradiční akce ve Šluknovském výběžku – Zámecké slavnosti, úzce spjaté se zámkem Šluknov, dřevosochání na Lipovském dřeváku a dále Naučnou Köglerovu stezku v okolí Krásné Lípy.

České Švýcarsko o.p.s. je již od roku 2010 koordinátorem regionální značky „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®“. Značka patří do Asociace regionálních značek a je udělována nejen v Českém Švýcarsku a na Šluknovsku (ve spolupráci s MAS Český sever), ale také na území Saského Švýcarska. V regionu je již certifikováno 39 produktů a 13 zážitků. Certifikát platí na dva roky a opravňuje výrobce k užívání značky „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®“ na všech certifikovaných produktech i propagačních materiálech.

 

Popis nových certifikovaných výrobků a zážitků:

 

Cidre z jablek z nejsevernjších Čech

Výrobce: BBCidre s.r.o.

BBCidre je zkvašený jablečný mošt, který vzniká pomalou fermentací jablečné šťávy ve vhodných nádobách a při nízké teplotě v průběhu zimy. Vyráběný je z jablek, která pochází ze starých sudetských odrůd, rostoucích po Šluknovsku a Českém Švýcarsku. Výsledná chuť a vůně se odvíjí od použitých jablek a technologického postupu. Protože se jedná pouze o místní jablka s místními divokými kvasinkami a procesy probíhají v podmínkách místních teplot a místního klima, není výsledný produkt jinde a v jiných podmínkách napodobitelný.

BBCidre není doslazován, pasterizován, sířen, dosycován, filtrován, ani jinak uměle upravován. Jedná se o čistě přírodní produkt. Drsný jako krajina, odkud pochází.

Kontakt na výrobce:

BBCidre s.r.o.

Nádražní 1263/6
Rumburk 40801
tel.: 773 289 605 

www.bbcidre.cz

 

Vyšívané textilní výrobky s motivy z Českosaského Švýcarska

Výrobce: Lenka Mészarosová

Vlastní originální textilní výrobky s výšivkou s motivem z Českosaského Švýcarska. Jedná se především o kabelky, tašky, kapsičky apod. z místního materiálu (látky z firmy Velveta Varnsdorf) s vlastním střihem a vlastní šitou tvorbou doplněné strojovou výšivkou s motivem specifickým pro Českosaské Švýcarsko, jako například ledňáček říční.

 

Kontakt na výrobce:

Lenka Mészarosová

Pod Strání 440/1 

407 47 Varnsdorf

Tel: 602 824 281

www.lenzi.cz

 

Originální dřevěné suvenýry z Českého Švýcarska

Výrobce : Miloš Doležal – Atelier Elwira

Pan Doležal z Děčína se zaměřuje na ručně vyráběné dřevěné suvenýry a solitérní kusy nábytku. Na podzim r. 2016 získal certifikát na výrobu originálního dřevěného nábytku, který respektuje kresbu dřeva a má tedy jedinečné organické tvary.

Nově do Atelieru Elwira putuje certifikát pro menší výrobky, dřevěné suvenýry, jako například dárkové tácky, prkénka nebo tzv. „aroma placky“, které mají využití také při aromaterapii nebo jako podložky, závěsné dekorace či dětské hračky.

Výrobky jsou vyráběny z místních dřevin a důraz je kladen na použití eko prostředků při konečné úpravě.

Pan Doležal navázal spolupráci v místní firmou Nobilis Tilia, která bude dodávat éterické oleje určené k aplikaci na dřevěná prkénka. Návštěvník regionu si bude moci v informačních centrech zakoupit již připravený balíček s dřevěnou plackou a olejem jako suvenýr z Českého Švýcarska.

 

Kontakt na výrobce:

Miloš Doležal – Atelier Elwira

Stoliční 1205/6
405 02 Děčín
tel.: 776170334 

www.elwira.cz

http://zchramuprirody.webnode.cz

Galerie Variat - možno vidět výrobu naživo
Česká Kamenice - Nerudova 248

 

Köglerova naučná stezka

Provozovatel: Klub českých turistů Krásná Lípa
 

Díky rodáku z Krásné Lípy - Rudolfu Köglerovi - vznikla 12. října 1941 první doložená naučná stezka v České republice. Po mnoha letech devastace a zapomnění byla z iniciativy města Krásná Lípa v roce 2006 zrekonstruována a prodloužena. Je stále obnovována a dokonce rozšiřována.

Třiadvacetikilometrový okruh naučné stezky začíná na krásnolipském náměstí. První zastávkou je městský park, který byl založen 1888-9.

Turistu stezka povede po geologickém zlomu Lužického přesmyku. Projde přírodní rezervací Vápenka, Kyjovským údolím z pískovcových skal, dále vede na rozhlednu Vlčí hora a přes hradní zříceninu Krásný Buk zpět do Krásné Lípy.

Celá trasa je situována po území CHKO Lužické hory, CHKO Labské pískovce a NP České Švýcarsko.

  

Kontakt na provozovatele:

Klub českých turistů Krásná Lípa, z.s. 
 
Nemocniční 26
407 46 Krásná Lípa
tel.: 728 732 877
hiekev@cbox.cz

www.kctkrasnalipa.cz

 

Zámecké slavnosti

Provozovatel: Město Šluknov
 

Zámecké slavnosti jsou oslavou Šluknovského zámku a celého města, které ročně lákají tisíce návštěvníků z celého regionu. Zámecký park i zámek ožijí vždy poslední červnový víkend v dobovém koloritu. Návštěvníci se mohou těšit na jedinečný kulturní zážitek, který zahrnuje regionální dobové trhy, historické kostýmy, dobový program a bohatý kulturní program. Každý rok je věnován významnému období našich dějin, a tak celý park i zámek ožívá v historickém duchu. Navštivte město Šluknov poslední červnový víkend a zažijte kouzla starých časů na Zámeckých slavnostech.

 

Kontakt na provozovatele:

Město Šluknov
 
Mgr. Andrea Přidalová

(Regionální informační centrum)

Nám. Míru 1
407 77 Šluknov
tel.: 739 204 988
pridalova@mesto-sluknov.cz

www.mesto-sluknov.cz

 

Lipovský dřevák

Provozovatel: Obec Lipová
 

Lipovský dřevák pořádá obec Lipová již od roku 2008. Dřevo k sochání pochází přímo z obce nebo jejího okolí. Některé ročníky proběhly s mezinárodní účastí sochařů a vyřezávalo se i dvanáct soch. Veškeré vyřezané sochy zůstávají v regionu nebo přímo v obci Lipová. Témata pro sochy jsou volena, tak aby poukazovala na tradici nebo jedinečnost místa, kam bude socha následně umístěna. Akci doprovází i další soutěže, jako např. desetiboj, kde jedna z disciplín je o znalostech regionu.

Dětští návštěvníci rádi zkouší různé dílny, které zajišťují regionální výrobci a partneři obce.

Návštěvnost dřeváku se pohybuje mezi 900 až 1200 platících návštěvníků. Celková návštěvnost je kolem 2000 návštěvníků.

Lipovský dřevák získal ocenění Zlatá múza severu 2015 za originální rozšíření kulturní nabídky Šluknovska.

 

Kontakt na provozovatele:

Obec Lipová
 
Pavel Svoboda (starosta)

Lipová 422

407 81 Lipová

tel.: 731 583 566
starosta@lipova.cz

www.lipova.cz

 

 

Autor: Lenka Stiborová

Wählen Sie eine Region

mapa regionů

Abonnement der Neuigkeiten

Wollen Sie regelmäßig die Neuigkeiten und Einladungen zu geplanten Veranstaltungen erhalten, inspirierende Geschehnisse und Interviews erfahren? Dann genügt es, sich anzumelden.

Regionaler Koordinator der Marke

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.