Vařónka

produkt

Dodává: Mgr. David Czyž

Obec: Nýdek

Region: GÓROLSKO SWOBODA

logo

Další fotografie:

Ještě na konci minulého století jste mohli na Těšínském Slezsku běžně ochutnat domácí Vařónku. Tu a tam se s ní můžete setkat i dnes.

Jak se vařila? Nejdříve jste museli v hrnci zkaramelizovat cukr. Míra karamelizace rozhodovala o konečné barvě vařónky. Pak jste přilili vodu a přivedli ji do varu. Po mírném vychladnutí se přidaly další ingredience – hřebíček, skořice, citrónová šťáva, med, špyrytus a .. kus gorolského srdce. Vařónka se dům od domu lišila a variant bylo nepřeberně. Její receptura se mohla také lišit podle toho, k jaké příležitosti byla připravovaná. Zatímco při méně svátečních událostech se pila ještě teplá, na svatební hostiny se připravovala i s několikatýdenním předstihem. Starší generaci si vzpomínají na Vařónku s máslem nebo „špyrkami“. Tu připravovaly hospodyňky v zimě, aby zahřála „gazdu“ po celodenní práci v lese.

Děkujeme radám starších Regionu Trojmezí – z Jablunkova (CZ), Čierneho (SK) a Jaworzynky (PL) za povzbuzení a cenné rady. Před naléváním doporučujeme protřepat. Petr Staňo a David Czyž.

 

Kontakt na výrobce:

Mgr. David Czyž

739 96 Nýdek 559
tel.: +420 723 615 697

http://www.medovelikery.cz

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Spolufinancováno z finančních mechanismů EHP/Norska

Spolufinancováno z finančních mechanismů EHP/Norska

SOJ

SOJ

MAS Jablunkovsko

MAS Jablunkovsko

Město Jablunkov

Město Jablunkov

Koalicja Marek Ziem Górskich

Koalicja Marek Ziem Górskich

GÓROLSKO SWOBODA regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.