O značce

img

GÓROLSKO SWOBODA regionální produkt®

V mikroregionu Górolsko Swoboda se od října roku 2007 označují místní výrobky speciálním logem GÓROLSKO SWOBODA – regionální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ v mikroregionu Górolsko Swoboda (okolí města Jablunkov – viz mapka). Tento region se nachází na pomezí Česka, Polska a Slovenska a stal se prvním přeshraničním regionem s regionální značkou v rámci systému Domácí výrobky.

Místní původ však není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také:

  • dostatečně kvalitní
  • šetrné vůči životnímu prostředí
  • jedinečné ve vztahu k mikroregionu Górolsko Swoboda - vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin, výjimečné svou vysokou kvalitou

U každého výrobku hodnotí splnění všech těchto kritérií nezávislá Certifikační komise, složená z místních výrobců a dalších zástupců regionu.

Hnědo-oranžová rozeta v logu značky znázorňuje charakteristický a současně tradiční motiv pro górolské zdobení ve dřevě. Nepravidelná kontura ornamentu odkazuje na ruční práci, osobní přístup a historickou patinu, která je známkou dlouhodobého používání a kvality. Logo je doplněno názvem značky ve třech jazykových mutacích.

Nejběžnějším způsobem, jakým mohou být výrobky označeny, je umístění některé visaček nebo samolepek na výrobek nebo jeho obal.

U některých výrobků může být značka začleněna také přímo do etikety, nebo být součástí samotného výrobku. V případech, kdy nelze značit každý výrobek zvlášť (např. pečivo), bude označen společný regál, box apod., ve kterém se výrobky prodávají.

Řádné označení každého výrobku, který získal certifikát, je pro výrobce povinností. Proto nás, prosím, neváhejte kontaktovat, jestliže se setkáte s výrobky označenými nekvalitně nebo nedbale.

Značku uděluje Polski Związek Kulturalno - Oświatowy (PZKO – místní skupina Jablunkov) řemeslným výrobkům, zemědělským a přírodním produktům. Značení místních výrobků je jednou z možností, jak spojit ochranu přírody s hospodařením člověka.

Cílem značení je zviditelnit mikroregionu Górolsko Swoboda a pomoci zdejším výrobcům. Značka usnadní orientaci zákazníkům – a to jak turistům, kteří si chtějí odvézt skutečně pravý suvenýr z mikroregionu Górolsko Swoboda, tak místním obyvatelům, kteří chtějí nákupem podpořit především „své” výrobce. Značení pomůže zamezit výrobcům mimo region ve „zneužívání” názvů a symbolů spojených s tímto regionem.

Místní výrobci mohou žádat o značku na základě vyplněné žádosti o značku viz „Pro zájemce o značku“.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Spolufinancováno z finančních mechanismů EHP/Norska

Spolufinancováno z finančních mechanismů EHP/Norska

SOJ

SOJ

MAS Jablunkovsko

MAS Jablunkovsko

Město Jablunkov

Město Jablunkov

Koalicja Marek Ziem Górskich

Koalicja Marek Ziem Górskich

GÓROLSKO SWOBODA regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.