TZ - Značka „Haná regionální produkt®“ má už 10 let. Výrobků a služeb stále přibývá

HANÁ  15. 04. 2019

Mladeč _ Sobáčov, 11. duben 2019 Tlačenku, paštiku, pivo, škvarky nebo dýmník zařadila jarní certifikační komise mezi výrobky, které si na obal připnou ochrannou známku HANÁ regionální produkt®. A přibyly i dvě nové certifikované služby. Komise se sešla ve čtvrtek 11. dubna v Sobáčově už podvacáté a u této příležitosti si připomněla i 10 let výročí od svého vzniku.

Kdo jsou noví certifikovaní?

Certifikát má v současnosti už 81 výrobců a šest služeb. Nově získal hned dva pro své skvělé výrobky Masný krámek Otevřel z Uničova. „Jeden pro Otevřelovu tlačenku, druhý pro Otevřelovu vepřovou paštiku. Rádi jsme udělili značku také Hanáckému pivovaru z Olomouce za jejich výborné pivo, zemědělskému družstvu Unčovice za tradiční škvarky a sádlo a Šárce Lupečkové z Medlova za dýmník,“ vyjmenovala koordinátorka značky Julie Zendulková s vysvětlením, že takový keramický či kovový dýmník slouží k voňavému vykuřování domovů. Přibyly také dvě nové služby. Značku Haná si může na své propagační materiály od nynějška přidat Litovelská kavárna z Litovle a restaurace Penzion Sobáčov.

O obnovení certifikátu požádalo 21 výrobců

Komise rozhodovala rovněž o obnovení certifikátů výrobců, jimž platnost značky vypršela. „O toto obnovení jich požádalo 21 a všem jsme rádi platnost prodloužili,“ řekla Julie Zendulková. O které výrobky a výrobce se jedná? Z potravinářských a zemědělských produktů o tvarůžkové moučníky Blanky Poštulkové z Loštic, přírodní ovocné mošty Ondřeje Špundy z Mezic, bylinné tinktury a tinktury z pupenů Jarmily Podhorné z Brodku u Konice, svatební koláčky Markéty Nedělové z Dřevohostic, zdobený medový perník ze Záhoří od Evy Luljakové z Dřevohostic, bylinné sirupy Radmily Červinkové z Říkovic, ovoce z Úsovska od společnosti Úsovsko Agro, masné výrobky a maso z vlastních chovů společnosti Tagros z Troubelic, Báťkovy bylinkové sirupy Patrika Báťka z Olomouce, Moštěnický sirup společnosti HKS sirup z Horní Moštěnice, pivo Kosíř z Pivovaru Kosíř s. r. o. ze Lhoty pod Kosířem, čokoládové pralinky Jany Kloboukové z Brodku u Přerova, ovocné pyré společnosti Chytré ovoce z Tovéře a tvarůžková zmrzlina z Loštic, kterou vyrábí Roman Činčara z Loštic.

Z řemeslných a textilních výrobků budou mít i nadále certifikát keramika a kamenina Miluše Hrachovinové z Litovle, návrhy, designy a aranže Petra Bárty z Bouzova, bronzové šperky z měrotínského Atelieru Tomanec, hanácké kraslice Věry Doležalové z Horky nad Moravou, keramika Ivany Bělařové z Marianova a textilní výrobky s autorským potiskem Kateřiny Majerové z Němčic na Hané.

Kdo tvoří komisi a kdy bude další kolo?

Výrobky a služby vhodné pro udělení značky hodnotí vždy certifikační komise, kterou tvoří zástupci místních akčních skupin, sdružení, institucí, regionálních výrobců a odborné veřejnosti. Zaměřuje se především na základní kritéria, podporující místní původ, kvalitu, šetrnost k životnímu prostředí a jedinečnost ve vztahu k regionu. Regionální značka garantuje zákazníkům původ výrobku z Hané, originalitu a vazbu na toto území, a zároveň slouží ke zviditelnění místní produkce.

Nejbližší kolo další certifikace regionální značky se uskuteční na podzim 2019. Značku Haná uděluje MAS Moravská cesta, kam se mohou výrobci, řemeslníci, producenti a poskytovatelé služeb se svými žádostmi obracet.

Julie Zendulková

Koordinátorka Haná regionální produkt®

Tel.: 724 111 510

E-mail:

www.regionalni-znacky.cz/hana

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.