TZ - Značkou „HANÁ regionální produkt®“ byli oceněni další výrobci

HANÁ  08. 11. 2019

Je libo maso, pralinky, květiny nebo wellness? Rodina regionální značky Haná se opět rozrostla! Zejména masné výrobky, ale také čokoládové pralinky nebo květiny z Bouzova se nově zařadily na seznam značky Haná regionální produkt®. Rozhodla o tom certifikační komise, která se sešla v pondělí 4. listopadu v Sobáčově. Certifikát obdržela také jedna služba. Jde o Wellness Penzion U Grygarů se sídlem v Lipníku nad Bečvou.

Novinka na seznamu služeb certifikovaných značkou Haná regionální produkt komisi potěšila. „Těší mě, že služeb přibývá, stejně jako výrobků, které mě nepřestávají překvapovat originalitou zpracování,“ uvedla koordinátorka značky Julie Zendulková. Lipenské wellness v penzionu U Grygarů slouží nejen klientům hotelu, ale všem, kdo o to projeví zájem. Součástí wellness jsou relaxační vířivka, finská sauna, parní lázeň i zážitkové sprchy s tropickým deštěm.

S masnými výrobky před komisí zabodovaly Uzeniny od Zajíčků se zabíjačkovými specialitami i uzenými masy. Malá rodinná firma z Prostějova nabízí také pečená masa z láku, kýtu s kostí připravenou na gril a spoustu dalších dobrot vhodných na oslavy a jiné příležitosti.

Králičí farma z Výšovic sbírá body nejen za prodej chlazených králíků, ale i za své králičí výrobky, které získaly certifikát. Rodinná firma se chovem králíků zabývá už od roku 2002 a zakládá si i na tom, že jejich krmné směsi neobsahují antibiotika ani kokcidiostatika.

Na chuťové delikatesy v podobě čokoládových pralinek se zaměřuje prostějovská společnost Green Tree Food. Pralinky, které získaly značku, vyrábí firma majitele Martina Vybírala bez ztužených tuků a cukrů z francouzské a belgické čokolády. A pro připomenutí - značku Haná získala firma v minulosti už za svou originální cibulovou marmeládu Cibuládu, kterou vyrábí podle starého receptu.

Ke značkovým od nynějška patří i sortiment firmy Květiny Bouzov. Tady vám uváží nádherné svatební kytice, vyzdobí interiéry, připraví dárkové i smuteční vazby, zaměřují se i na aranže ze suchých květin, výrobu adventních, velikonočních i jiných dekorací.

 

Značka Haná regionální produkt v současné době pokrývá území více než 333 obcí, čítá 83 certifikovaných výrobků a celkem osm služeb. Na setkání do Sobáčova dorazila i ředitelka regionálního odboru Státního zemědělského intervenčního fondu Kateřina Mračková, která akci zaštítila. Koordinátorka značky Julie Zendulková seznámila přítomné s chystanými akcemi i tiskovinami, které se v rámci propagace chystají. Uvedla rovněž, že se nyní zaměřuje zejména na menší akce venkovského charakteru, ke kterým patří třeba Adventní slavnost v Bílé Lhotě, poutě a jiná setkání, která se odehrávají v Příkazích nebo na fortové pevnosti v Křelově. „Velmi pozitivně výrobci hodnotili Tvarůžkový festival, který se koná vždy v dubnu na náměstí v Olomouci,“ uvedla Julie Zendulková. Setkání v Sobáčově doplnila zajímavým výkladem lektorka, která vysvětlila, jak propagovat on-line. Ukázala výrobcům trendy a aplikace, které fungují například na sociálních sítích. Zhruba 30 účastníků si rovněž nemohlo vynachválit ochutnávky, kterými se vzájemně hostili. Nechybělo pečivo, uzeniny nebo kysané zelí.

 

Kdo tvoří komisi a kdy bude další kolo?       

Výrobky a služby vhodné pro udělení značky hodnotí vždy certifikační komise, kterou tvoří zástupci místních akčních skupin, sdružení, institucí, regionálních výrobců a odborné veřejnosti. Zaměřuje se především na základní kritéria, podporující místní původ, kvalitu, šetrnost k životnímu prostředí a jedinečnost ve vztahu k regionu. Regionální značka garantuje zákazníkům původ výrobku z Hané, originalitu a vazbu na toto území, a zároveň slouží ke zviditelnění místní produkce. Nejbližší kolo další certifikace regionální značky se uskuteční na jaře 2020. Značku Haná uděluje MAS Moravská cesta, kam se mohou výrobci, řemeslníci, producenti a poskytovatelé služeb se svými žádostmi obracet.

Julie Zendulková

Koordinátorka

Haná regionální produkt®

Tel.: 724 111 510

E-mail:

www.regionalni-znacky.cz/hana

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.